Komunikaty
Komunikaty gioś
GIOŚ INSPIRE - węzeł infrastruktury informacji przestrzennej GIOŚ
Komunikat dot. prowadzenia przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska rejestru ZSEiE oraz rejestru bateryjnego. GIOŚ zakończył prowadzić rejestr sprzętowy oraz bateryjny.
Informujemy, że z dniem 24.01.2018 r. GIOŚ zakończył prowadzić rejestr sprzętowy oraz bateryjny. Więcej informacji tutaj.
/gospodarka-odpadami/zuzyty-sprzet-elektryczny-i-elektroniczny/#Komunikat_ZSEiE
Stan środowiska w Polsce. Sygnały 2016
Zachęcamy do odwiedzenia strony dedykowanej projektom Corine Land Cover
Strategiczne mapy hałasu
https://www.gios.gov.pl/bip/artykuly/1413/Strategiczne-mapy-halasu-sprawozdawczosc
Nowa wersja Portalu Jakości Powietrza
Projekt edukacyjny ,,Droga do czystego środowiska…”
W związku z utworzeniem nowego Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska we Wrocławiu, 17 maja 2022r. odbyła się konferencja prasowa dotycząca przeciwdziałania przestępczości środowiskowej, polegającej głównie na nielegalnym postępowaniu z odpadami czy ściekami.
W dniu 5 maja br. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska gościł specjalistów z Litewskiej Agencji Ochrony Środowiska. Celem wizyty była wymiana doświadczeń poświęconych działalności laboratoryjnej GIOŚ.
11 maja 2022 r. wykładem inauguracyjnym Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Pana Michała Mistrzaka rozpoczęła się III edycja półrocznego kursu przygotowującego do wykonywania pracy na stanowisku inspektora Inspekcji Ochrony Środowiska.
W miejscowości Skadla w powiecie buskim, odkryto halę magazynową, w której gromadzono odpady pochodzenia chemicznego, zbierane bez wymaganego zezwolenia. Przedmiotowe zdarzenie wpisuje się w klasyczny scenariusz wynajmowania na tzw. słupa różnego rodzaju hal, które wypełnia się odpadami niebezpiecznymi, a następnie porzuca. Tym razem proceder ten został ujawniony w wyniku współdziałania WIOŚ w Kielcach z WIOŚ w Łodzi.
Wypełniając obowiązek wynikający z art. 89 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. 2021 poz. 1973, z późn. zm.), Główny Inspektor Ochrony Środowiska wykonał ocenę jakości powietrza za rok 2021 i na jej podstawie dokonał klasyfikacji stref dla każdej substancji odrębnie, według kryteriów określonych pod kątem ochrony zdrowia ludzi i ochrony roślin.
Zaktualizowane zostały dane o wyniki z 2020 r. w zakresie monitoringu chemizmu gleb ornych Polski prowadzonego w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Szósta tura monitoringu przypadła na lata 2020-2022.