Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Raport Europejskiej Agencji Środowiska o stanie środowiska Europy i prognozach jego zmian – SOER 2015 prezentowany był na serii wydarzeń inauguracyjnych w dniach 3-6 marca 2015 r. w Brukseli. W konferencji inauguracyjnej oraz warsztatach w Parlamencie Europejskim uczestniczyła delegacja GIOŚ.

Pierwszym wydarzeniem promującym raport SOER 2015 była konferencja prasowa w Centrum Prasowym Komisji Europejskiej w dniu 3 marca 2015 r. prowadzona przez Karmenu Vella, Komisarza ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa oraz Hansa Bruyninckxa, Dyrektora Wykonawczego EEA. Fragmenty konferencji dostępne są tutaj.

1
Hans Bruyninckx, Dyrektor Wykonawczy EEA prezentuje raport SOER 2015 na konferencji inauguracyjnej

Konferencja tematyczna, prezentująca wyniki raportu SOER 2015 r., odbyła się 4 marca 2015 r., bezpośrednio po inauguracji raportu w KE. Prezentacje wygłosili m.in. Hans Bruyninckx, Karmenu Vella, Kaspars Gerhards (minister ds. środowiska Łotwy), a także przedstawiciele PE, BussinessEurope, Health and Environment Alliance, Suez Environment. Panele dyskusyjne dotyczyły m.in. przyszłych działań i niezbędnych zmian do wprowadzenia w polityce ochrony środowiska oraz systemach produkcji i konsumpcji. Przebieg konferencji można obejrzeć tutaj.

2
Prezentacja SOER 2015 w Parlamencie Europejskim

W dniu 5 marca 2015 r. odbyły się warsztaty w Parlamencie Europejskim, poświęcone SOER 2015 w kontekście powiązania obecnie dostępnych informacji z celami siódmego unijnego programu w zakresie środowiska. Do prelegentów należeli m.in. Hans Bruyninckx, Karl Falkenberg – Dyrektor DG ENVI, Luc Bas – Dyrektor Biura IUCN, Janez Potočnik – obecnie współprzewodniczący Międzynarodowego Panelu UNEP ds. Zasobów, Ernst von Wiezsäcker – współprzewodniczący Klubu Rzymskiego, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego.


Delegacja polska
Delegacja polska

Stronę polską reprezentowali, zgodnie z rolą sieci EIONET w przygotowaniu raportu, pracownicy Departamentu Monitoringu i Informacji o Środowisku GIOŚ – p. Anna Katarzyna Wiech, Z-ca Dyrektora, pełniąca także rolę zastępcy przedstawiciela Polski w Zarządzie EEA, p. Małgorzata Bednarek, pełniąca rolę Krajowego Punktu Kontaktowego ds. współpracy z EEA oraz p. Barbara Albiniak, pełniącą rolę Krajowego Centrum Referencyjnego ds. informowania o stanie środowiska i ds. komunikacji.

Zarówno na konferencji tematycznej, jak i warsztatach, podkreślano sukcesy polityki ochrony środowiska UE, która przyniosła m.in. ograniczenie zanieczyszczenia środowiska oraz poprawę jakości wód i powietrza, jak i zwracano uwagę na wyzwania i zagrożenia związane m.in. z degradacją ekosystemów, utratą różnorodności biologicznej, negatywnym wpływem zanieczyszczeń na zdrowie człowieka, presjami ze strony systemów konsumpcji i produkcji. Podkreślano konieczność przyjęcia takiego podejścia do rozwiązywania problemów dotyczących środowiska, które uwzględniałoby ich systemowy charakter, i potrzebę wprowadzenia fundamentalnych zmian w istniejących systemach, by osiągnąć tzw. gospodarkę o obiegu zamkniętym. Zaznaczano, że zapewnienie naszym dzieciom dobrej jakości życia za kilkadziesiąt lat wymaga podjęcia już dzisiaj odpowiednich działań. Powinny one uwzględniać perspektywę długoterminową i skomplikowane wzajemne zależności między elementami środowiska i podejmowanymi działaniami.

W dniu 6 marca 2015 r. raport SOER 2015 został zaprezentowany ministrom środowiska państw UE w czasie posiedzenia Rady ENVI.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.