Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W dniach 20-22 października 2015 r. odbyło się w siedzibie Europejskiej Agencji Środowiska w Kopenhadze ostatnie w tym roku spotkanie Krajowych Punktów Kontaktowych ds. współpracy z EEA w ramach Europejskiej Sieci Informacji i Obserwacji Środowiska EIONET.

Spotkania Krajowych Punktów Kontaktowych (NFP) EEA/EIONET odbywają się trzy razy w roku i poświęcone są omówieniu przez EEA i NFP zadań wynikających z planu pracy EEA i EIONET. Pierwszego dnia odbywały się spotkania grup roboczych NFP: ds. inicjatywy na rzecz rozwoju bazy wiedzy w ramach EIONET, ds. rewizji tzw. priorytetowych strumieni danych oraz ds. rozwoju narzędzi teleinformatycznych (ICT) dla współpracy w ramach EIONET, a także dodatkowe spotkanie dla NFP z krajów współpracujących, lecz nienależących do EEA. Tematyka obrad spotkania plenarnego w kolejnych dniach poświęcona była m.in. zmianom procesu przygotowywania dokumentów programowych EEA, w tym pracom nad programem działań EEA na 2017 r.,  ewaluacji raportu o stanie środowiska Europy i prognozach jego zmian SOER 2015, ocenie wdrażania polityki działań na poziomie UE i krajowym, w tym poprzez tematyczne raporty EEA, jak konsultowany obecnie z krajami najnowszy raport TERM poświęcony ocenie ostatnich 15 lat integracji polityki dot. transportu i polityki dot. ochrony środowiska, oraz opracowywany z krajami katalog dotyczący efektywności gospodarowania zasobami, rewizji priorytetowych strumieni danych przekazywanych do EEA, rozwojowi tzw. „bazy wiedzy” na potrzeby wdrażania siódmego unijnego program działań w zakresie środowiska, monitoringu środowiska w kontekście rozwoju programu Copernicus, relacji z procesami globalnymi związanymi z realizacją celów zrównoważonego rozwoju (SDGs) oraz z pracami prowadzonymi przez UNEP i UNECE.

Obrady w Kopenhadze poprzedzone zostały seminarium sieciowym (on-line) w czasie którego omówiono m.in. prace EEA nad klasyfikacją jej produktów, kwestie uprawnień w systemie informatycznym EEA oraz zmiany reorganizacyjne departamentu EEA ds. systemów przyrodniczych. 

Stronę polską reprezentowała Małgorzata Bednarek z Departamentu Monitoringu i Informacji o Środowisku Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, pełniąca rolę polskiego Krajowego Punktu Kontaktowego (NFP PL). W zakresie działań dodatkowych M. Bednarek zakończyła rolę w Troice NFP po poprzednim spotkaniu NFP w maju 2015 r zgodnie z harmonogramem rotacji krajów, natomiast nadal kontynuuje udział w grupie roboczej ICT.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.