Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W dniach 17-19 lutego 2015 r. odbyło się w siedzibie Europejskiej Agencji Środowiska w Kopenhadze pierwsze w tym roku spotkanie Krajowych Punktów Kontaktowych ds. współpracy z EEA w ramach Europejskiej Sieci Informacji i Obserwacji Środowiska EIONET. Prace przygotowawcze ze strony krajów prowadził polski KPK, pełniący wiodącą rolę w tzw. Troice KPK. Program pracy EEA na 2015 r. obejmuje m.in. promocję raportu o stanie środowiska Europy i prognozach jego zmian – SOER 2015.

Spotkania Krajowych Punktów Kontaktowych (NFP) EEA/EIONET odbywają się trzy razy w roku i poświęcone są omówieniu przez EEA i KPK zadań wynikających z planu pracy EEA i EIONET. Z uwagi na mnogość zagadnień lutowe spotkanie zostało poprzedzone seminarium sieciowym (on-line), na którym przedstawiono część kwestii. Główne tematy spotkania w siedzibie Agencji obejmowały m.in. priorytety programów prac EEA oraz współpracujących w ramach EIONET Europejskich Centrów Tematycznych na 2015 r., harmonogram przygotowania kolejnych programów prac EEA, rozwój tzw. bazy wiedzy na potrzeby wdrażania siódmego unijnego program działań w zakresie środowiska, rozwój współpracy w ramach EIONET w kontekście m.in. odnowionej struktury Sieci oraz zmian w strukturze organizacyjnej EEA, międzynarodowy wymiar prac EEA w ramach promocji wspólnego systemu informacji o środowisku SEIS poza Europę, prace końcowe związane z przygotowaniem wersji językowych wybranych elementów pakietu SOER 2015 oraz z promocją raportu.

1
Obrady KPK

Tradycyjnie spotkanie plenarne zostało poprzedzone spotkaniami grup roboczych KPK, realizujących z własnej inicjatywy dodatkowe prace na rzecz usprawnienia realizacji zadań EIONET, oraz sesją przygotowawczą do spotkania plenarnego, organizowaną dla KPK przez tzw. Troikę, która realizuje dodatkowe zadania związane z m.in. z koordynacją stanowiska krajów względem propozycji EEA. Sesji przewodniczyła Małgorzata Bednarek z Departamentu Monitoringu i Informacji o Środowisku Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, pełniąca rolę polskiego Krajowego Punktu Kontaktowego (NFP PL), która w czerwcu 2014 r. weszła w skład Troiki Krajowych Punktów Kontaktowych, a od października pełniła w niej rolę wiodącą. Udział w Troice trwa jeden rok, natomiast zgodnie z rotacją następującą na każdym spotkaniu rolę wiodącą przejęła obecnie Ninni Borén, szwedzka KPK. Niezależnie od Troiki, dodatkowo KPK PL jest także istotnie zaangażowany w prace niedawno powołanej grupy roboczej KPK ds. rozwoju narzędzi informacyjnych EEA dla koordynacji współpracy w ramach EIONET.

2
Trójka Krajowych Punktów Kontaktowych: Ahmed Azan – NFP UK, Małgorzata Bednarek – NFP PL, Ninni Borén – NFP SE

Jedną z najważniejszych kwestii, wokół których koncentrowały się w ostatnich tygodniach prace EEA oraz Krajowych Punktów Kontaktowych i Krajowych Centrów Referencyjnych EIONET ds. informowania o stanie środowiska oraz ds. komunikacji, była realizacja końcowych zadań związanych z raportem SOER 2015, w tym przygotowanie wersji językowych Syntezy SOER 2015. Zgodnie z rozporządzeniem o EEA i EIONET Agencja zobowiązana jest do opracowania raportu SOER co 5 lat. Raport powstaje we współpracy z krajami i obejmuje kilka części, prezentując kwestie oceny stanu środowiska w wymiarze globalnym, europejskim i krajowym. Już 3 marca 2015 r. w Brukseli odbędzie się oficjalna inauguracja raportu SOER 2015. Do dnia 6 marca będą odbywały się w Brukseli dalsze wydarzenia towarzyszące, natomiast przez dalszą część roku raport będzie promowany w poszczególnych krajach. Wybrane wydarzenia związane z inaugurację w Brukseli będą transmitowane on-line, natomiast język polski należy do pierwszej grupy języków, w których dostępne będzie tłumaczenie Syntezy. Zachęcamy do bieżącego śledzenia strony EEA i GIOŚ!

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.