Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W Polsce z inicjatywy Europejskiej Agencji Środowiska, w dniu 8 października 2012 r., odbyło się spotkanie poświęcone komponentowi naziemnemu programu GMES (Globalny Monitoring dla Środowiska i Bezpieczeństwa).

 Polska jest już kolejnym państwem odwiedzanym przez przedstawicieli Europejskiej Agencji Środowiska w ramach projektu GISC (GMES in situ coordination). Gospodarzami spotkania byli Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Projekt GISC reprezentowały Inese Podgaiska i Eugenija Schuren. W spotkaniu udział wzięli: Andrzej Jagusiewicz, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, wiceprzewodniczący Zarządu EEA; Marek Banaszkiewicz, Dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN,członek Komitetu GMES; Lucyna Dygas Ciołkowska, Dyrektor Departamentu Monitoringu i Informacji o Środowisku GIOŚ, Krajowy Punkt Kontaktowy EEA/EIONET;  pracownicy DMIŚ i CBK.

Przybyli także przedstawiciele Ministerstw: Nauki i Szkolnictwa Wyższego - resortu wiodącego ws GMES; Gospodarki; Środowiska oraz szeregu innych instytucji będących dysponentami danych in-situ.

Głównym zadaniem GMES jest obserwacja naszej planety oraz analiza informacji o środowisku naturalnym. Program korzysta w tym celu zarówno z obserwacji satelitarnych, jak i naziemnych.

Więcej infomacji tutaj.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.