Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W Dublinie zakończyła się pierwsza konferencja użytkowników Eye on Earth, zorganizowana przez Europejską Agencję Środowiska we współpracy z Prezydencją Irlandii w Radzie UE.

W czasie konferencji w dniach 4-6 marca 2013 r. ponad 230 uczestników, reprezentujących 77 krajów, wspólnie zastanawiało się w jaki sposób inicjatywa Eye on Earth może wesprzeć dzielenie się danymi o środowisku, gospodarce i kwestiach społecznych. W grudniu 2011 r. na Szczycie Eye on Earth w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ogłoszono kilkanaście tzw. Specjalnych Inicjatyw, mających na celu poprawę dostępu do informacji o środowisku. Prowadzony przez EEA, z wykorzystaniem technologii Microsoft i Esri, portal-sieć Eye on Earth otwiera nowe możliwości dostępu do informacji o środowisku, m.in. pozwala każdemu na publikowanie własnych danych, tworzenie map oraz pracę z interaktywnymi aplikacjami.

Konferencja EoE - J. McGlade Konferencja EoE - J. McGlade

Najważniejszymi prelegentami konferencji w Dublinie byli przedstawiciele Europejskiej Agencji Środowiska, w tym Jacqueline McGlade - Dyrektor Wykonawczy EEA, która także otworzyła i zamknęła konferencję, reprezentanci Komisji Europejskiej, Programu ds. Środowiska Organizacji Narodów Zjednoczonych UNEP, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Grupy ds. Obserwacji Ziemi, administracji irlandzkiej, środowisk naukowych, w tym m.in. Uniwersytetu J. Waszyngtona w Waszyngtonie, Programu GeoSUR. Specjalne orędzie wygłosiła Sekretarz Generalna Agencji ds. Środowiska Zjednoczonych Emiratów Arabskich - H.E. Razan Khalifa al Mubarak.

Omawiano rozwój i znaczenie EoE, a także innych nowoczesnych narzędzi służących raportowaniu danych i ocenie stanu środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem inicjatywy NEP Live. Podczas równoległych sesji tematycznych prezentowano m.in. inicjatywy realizowane w poszczególnych krajach oraz dyskutowano nad bardziej szczegółowymi kwestiami dot. udostępniania danych o środowisku i angażowania obywateli w kwestie ochrony środowiska. Ze strony GIOŚ w obradach uczestniczyły Lucyna Dygas Ciołkowska - Dyrektor Departamentu Monitoringu i Informacji o Środowisku, pełniąca rolę Krajowego Punktu Kontaktowego EEA/EIONET - NFP PL i Małgorzata Bednarek - NFP PL Alternate.

Na konferencji ogłoszono utworzenie Global Network of Networks, która ma łączyć w sobie obecnie istniejące sieci informacji o środowisku. Kluczowe wnioski obrad zawarto w dokumencie Dublin Statement, w którym podkreślono wolę współpracy w ramach Eye on Earth oraz konieczność promocji, wsparcia i poprawy dostępu do informacji. Poprzez łączenie różnych społeczności, wdrażanie zasad partnerstwa i wykorzystywanie wiedzy obywateli, EoE ma sprzyjać zrównoważonemu rozwojowi.

Z uwagi na konferencję Eye on Earth pierwsze w tym roku spotkanie Krajowych Punktów Kontaktowych EEA/EIONET odbyło się również w Dublinie - bezpośrednio po konferencji. Spotkania KPK (NFP) odbywają się trzy razy w roku, zazwyczaj w siedzibie EEA w Kopenhadze, i poświęcone są omówieniu przez EEA i KPK zadań wynikających z planu pracy EEA i EIONET. Najważniejsze punkty obrad spotkania KPK w Dublinie dotyczyły bieżących działań Agencji, prac Europejskich Centrów Tematycznych, procesu ewaluacji Agencji, realizowanych prac z zakresu oceny stanu wód w Europie, strategii komunikacji w tematyce jakości powietrza oraz przygotowania kolejnego raportu o stanie środowiska Europy i prognozach jego zmian (SOER 2015). W spotkaniu osobiście uczestniczyła J. McGlade, z uwagi na kończącą się jej kadencję na stanowisku Dyrektora Wykonawczego EEA.

Spotkanie KPK - przemawia J. McGladeSpotkanie KPK - przemawia J. McGlade

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.