Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

1 marca 2023 r. Europejska Agencja Środowiska zorganizowała konferencję „EEA-Eionet Day” (Dzień EEA-EIONET). Było to największe w historii zgromadzenie ekspertów EEA i Europejskiej Sieci Informacji i Obserwacji Środowiska EIONET. Pierwsza część spotkania transmitowana była także on-line, co pozwoliło na liczny w niej udział ekspertów krajowych sieci EIONET. Ze strony GIOŚ bezpośrednio w całości wydarzenia w Kopenhadze uczestniczyły: Anna Katarzyna Wiech, Dyrektor Departamentu Monitoringu Środowiska, pełniąca rolę z-cy członka Zarządu EEA, i Małgorzata Bednarek z ww. Departamentu, pełniąca rolę Krajowego Punktu Kontaktowego ds. współpracy z EEA w ramach EIONET.

Konferencja była wydarzeniem szczególnym, zorganizowanym w związku ze zbliżającym się końcem kadencji obecnego Dyrektora Wykonawczego EEA, który pełni tę rolę już 10 lat, oraz modernizacją Europejskiej Sieci Informacji i Obserwacji Środowiska EIONET. Celem wydarzenia było podkreślenie pozycji EEA i EIONET jako kluczowych dostawców kompleksowej i rzetelnej wiedzy dotyczącej środowiska i powiązanej z nim jakości życia, w świetle potrzeb wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu i 8. Programu Działań na rzecz Środowiska oraz Strategii EEA/EIONET na lata 2021-2030.

Program konferencji objął m.in. wystąpienia i panel dyskusyjny z udziałem m.in. Dyrektora Wykonawczego EEA Hansa Bruyninckxa i Przewodniczącej Zarządu EEA Laury Burke, prezentację najnowszych produktów EEA, równoległe warsztaty tematyczne oraz sesje i wydarzenia służące wymianie wiedzy o projektach i działaniach realizowanych przez EIONET i wzmocnieniu wzajemnych kontaktów.

Jak zaznaczył w swoim wystąpieniu Hans Bruyninckx, różne organizacje mogą tworzyć dane, ale „to, co robimy z danymi, czyni nas unikalnym”.  Nie chodzi o wysyłanie danych do EEA czy KE, lecz o tworzenie i łączenie wiedzy z „debatą polityczną”. Istotą jest budowanie innowacyjnej sieci współpracy gotowej do roli lidera w tworzeniu wiedzy i sterowaniu wsparciem dla polityki działań na poziomie europejskim i krajowym. Konieczne jest m.in. zintegrowane podejście w tworzeniu ocen stanu środowiska, uwzględnianie kwestii społeczno-ekonomicznych oraz złożoności i niepewności zachodzących i przyszłych zjawisk.

Od prawej: Magdalena Jóźwicka-Olsen, EEA; Anna Katarzyna Wiech, Dyrektor Dep. Monitoringu Środowiska GIOŚ; Małgorzata Bednarek, Krajowy Punkt Kontaktowy EEA/EIONET, DMŚ GIOŚ; Beata Kłopotek, Dep. Gospodarki Odpadami MKiŚ.

Konferencję poprzedziło pierwsze w tym roku spotkanie Krajowych Punktów Kontaktowych EEA/EIONET oraz warsztaty Komisji Europejskiej służące ewaluacji działalności EEA i EIONET w latach 2017-2021. W obydwu Polskę reprezentowała Małgorzata Bednarek z DMŚ GIOŚ, pełniąca rolę polskiego KPK.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.