Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W dniu 19.05.2004 roku odbyło się seminarium dotyczące aktualizacji bazy danych o pokryciu terenu CORINE Land Cover wykonywanej w ramach projektu CORINE Land Cover 2000 oraz możliwości jej zastosowania. Seminarium zorganizowane zostało przez Instytut Geodezji i Kartografii we współpracy z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska.

W dniu 19.05.2004 roku odbyło się seminarium dotyczące aktualizacji bazy danych o pokryciu terenu CORINE Land Cover wykonywanej w ramach projektu CORINE Land Cover 2000 oraz możliwości jej zastosowania. Seminarium zorganizowane zostało przez Instytut Geodezji i Kartografii we współpracy z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska. Spotkanie było krokiem inicjującym promocję wyników projektu CLC2000 w kraju w celu osiągnięcia jak największego wykorzystania wyników prac. Projekt CORINE Land Cover 2000, wykonywany z inicjatywy Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska, obejmuje aktualizację bazy CORINE Land Cover wykonanej w 1990r. oraz wykonanie bazy zmian pokrycia terenu, które powstały w okresie 1990 – 2000. Prace wykonywane są na podstawie zdjęć satelitarnych uzyskanych w roku 2000 z satelity Landsat 7 ETM. Celem seminarium było przedstawienie ogólnych założeń realizacji krajowego projektu CLC2000, wyników prac oraz możliwości ich rozpowszechniania. Ponadto przedstawione zostały przykłady aplikacji poprzedniej bazy CLC90 w kraju.

W seminarium uczestniczyło ponad 80 osób reprezentujących m.in.: Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Infrastruktury, Główny Urząd Statystyczny, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej, Biuro Geodety Województwa Mazowieckiego, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. A.Mickiewicza w Poznaniu, Politechnikę Warszawską, Centrum Informacji o Środowisku GRID i szereg instytutów naukowo, - badawczych oraz organizatorów spotkania tj: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i Instytut Geodezji i Kartografii. Koordynatorem projektu CLC2000 w Polsce jest GIOŚ natomiast wykonawcą prac, które zakończone zostaną w czerwcu br. – IGIK. Do głównych produktów uzyskanych w ramach ww. projektu należeć będą: 1. Krajowa baza CLC2000 – ilustrująca stan pokrycia terenu w 2000r. 2. Krajowa poprawiona baza CLC90 – ilustrująca stan pokrycia terenu w 1990r. 3. Krajowa baza zmian CLC90-2000 – ilustrująca zmiany w pokryciu terenu powstałe w okresie 1990-2000 4. Metadane uzyskane w ramach projektu.

Krajowe produkty CLC2000 udostępniane będą osobom zainteresowanym do zastosowań nie komercyjnych począwszy od lipca/sierpnia 2004r. Rozpowszechnianie odbywać się będzie na zasadach określonych w umowie zawartej pomiędzy Europejską Agencją Środowiska i Polską. Dokładna informacja w tej sprawie zostanie umieszczona na stronie internetowej GIOŚ.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.