Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W dniu 10 czerwca 2008 r. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska gościł przedstawicieli Europejskiej Agencji Środowiska – Jocka Martina – Szefa Programu Bioróżnorodność, Analizy Przestrzenne i Scenariusze oraz Bernta Röndella – Koordynatora Projektu SEIS (Shared Environmental Information System).

 Przedstawiciele Agencji w ramach tzw. SEIS country visits odwiedzają wszystkie kraje członkowskie w celu przeprowadzenia konsultacji oraz przeanalizowania stanu przygotowania do realizacji zadań, o których mowa w Komunikacie Komisji do Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Wprowadzenie wspólnego systemu informacji o środowisku (SEIS) (COM(2008) 046). Główne założenia SEIS dotyczą: uporządkowania i unowocześniania zbierania, wymiany oraz wykorzystywania informacji o środowisku, dostarczania coraz lepszej jakości aktualnych danych o środowisku, zapewnienia interoperacyjności systemu informacji o środowisku, z uwzględnieniem inicjatyw wspólnotowych m.in. Dyrektywy INSPIRE i programu GMES oraz aktualizacji Dyrektywy 91/692/WE w sprawie normalizacji sprawozdań. Pełna treść Komunikatu wraz z oceną oddziaływania znajduje się na stronie GIOŚ.

W ramach programu wizyty Departament Monitoringu i Informacji o Środowisku GIOŚ zorganizował spotkanie, w którym uczestniczyli członkowie krajowej struktury Europejskiej Sieci Informacji i Obserwacji Środowiska EIONET, przedstawiciele resortów współpracujących oraz instytutów naukowo-badawczych. Spotkaniu przewodniczyła Lucyna Dygas Ciołkowska, Zastępca Dyrektora DMIŚ, pełniąca rolę Krajowego Punktu Kontaktowego ds. współpracy z EEA. Uczestników powitał Główny Inspektor Ochrony Środowiska – Andrzej Jagusiewicz, który przebywając na naradzie wojewódzkich inspektorów w Zielonej Górze, połączył się z GIOŚ drogą internetową. Po zaprezentowaniu przez Agencję koncepcji SEIS, przedstawiono systemy informacji o środowisku, funkcjonujące w Polsce: Państwowy Monitoring Środowiska (GIOŚ), Rejestr Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (GIOŚ), system statystyki publicznej (GUS), system informacyjny gospodarki wodnej (KZGW), system informacji o gospodarce odpadami (MŚ) oraz system informacji o ochronie przyrody (MŚ). Ponadto, wiceprezes GUGiK Adam Iwaniak omówił wdrażanie Dyrektywy INSPIRE. W trakcie dyskusji poruszono m.in. kwestie udostępniania danych, zapewnienia ich wysokiej jakości przy systemie zdecentralizowanym, a także potrzeby uwzględnienia danych społeczno – gospodarczych w systemie, opisujących czynniki oddziałujące na środowisko.

 Podczas pobytu w Polsce przedstawiciele Agencji odwiedzili także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie, gdzie m.in. zapoznali się z systemem danych o jakości powietrza atmosferycznego oraz obejrzeli laboratorium.
Uczestnicy spotkania z przedstawicielami Europejskiej Agencji Środowiska zgodzili się, iż budowa wspólnego systemu informacji o środowisku i zapewnienie interoperacyjnej wymiany danych przyczynią się do usprawnienia działań administracji, a także zaktywizują udział społeczeństwa w ochronie środowiska. Wnioski ze spotkania wraz z analizą gotowości kraju do wdrażania systemu znajdą odzwierciedlenie w treści przygotowywanego raportu krajowego dotyczącego SEIS.

Spotkanie to poprzedziło zaplanowaną na dzień 13 czerwca 2008 r. wizytę Dyrektora Wykonawczego Europejskiej Agencji Środowiska – Prof. Jacqueline McGlade.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.