Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W dniu 13 czerwca 2008 r. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska gościł Panią prof. Jacqueline McGlade, Dyrektora Wykonawczego Europejskiej Agencji Środowiska, wraz z przedstawicieliami EEA:

  • Panią Barbarą Clark – koordynatorem projektów Współpracy z Zagranicą,
  • Panią Dorotą Jarosińską – koordynatorem projektów Środowisko i Zdrowie, Country   Desk Officer
  • Panem Pawłem Kaźmierczykiem – koordynatorem projektów Przepływu Materiałów.

Program wizyty przewidywał spotkanie w Ministerstwie Środowiska, podczas którego Pani prof. Jacqueline McGlade spotkała się z członkami kierownictwa resortu, przedstawicielami kierownictwa GIOŚ oraz Instytutu Ochrony Środowiska. Spotkanie prowadził Główny Inspektor Ochrony Środowiska Pan Andrzej Jagusiewicz. W swoim referacie Pani prof. McGlade omówiła wyniki konferencji Bridging the Gap, podkreślając potrzebę rozbudowania wśród Państw Członkowskich UE systemów gromadzenia i wymiany informacji o środowisku oraz wpływu dostępności tych danych na politykę państw UE w dziedzinie ochrony środowiska. Główny Inspektor Ochrony Środowiska Pan Andrzej Jagusiewicz przedstawił informację na temat realizacji zadań przez IOŚ w Polsce w roku 2007, wymienił główne przeszkody napotykane przez Inspekcję Ochrony Środowiska w dziedzinie monitoringu użytkowników środowiska oraz wynikające z tego potrzeby wdrożenia reform administracyjnych. Tę tematykę rozwinęła w swojej prezentacji Pani Dorota Zawadzka-Stępniak Doradca Ministra, prezentując plany stworzenia Głównej Dyrekcji do spraw Środowiska (GDŚ), która będzie pierwszym etapem reformowania struktur instytucjonalnych w zakresie ochrony środowiska. Następnie podkreślona została potrzeba stworzenia jednej, wspólnej instytucji standaryzującej gromadzenie i wymianę informacji o środowisku oraz zostały omówione problemy pojawiające się przy wdrażaniu SEIS na poziomie wspólnotowym, państwowym jak i regionalnym dotyczące jakości i dostępności danych o środowisku naturalnym w UE.

Przedstawione zostały także możliwe rozwiązania prowadzące do zwiększenia ogólnej świadomości na temat oddziaływania inwestycji na środowisko. 

Pani prof. McGlade wraz z przedstawicielami EEA odwiedziła również Mazowiecki Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Po wizycie w WIOŚ Pani prof. McGlade udzieliła wywiadu w Programie 1 Polskiego Radia, a następnie spotkała się z Ministrem Środowiska prof. Maciejem Nowickim.

Uczestnicy spotkania z Panią prof. Jacqueline McGlade zgodnie stwierdzili, że stworzenie wspólnego systemu informacji o środowisku i rozwinięcie współpracy administracyjnej w Państwach Członkowskich UE usprawni formułowanie polityk odpowiadających na konkretne problemy związane z ochroną środowiska. Powszechny dostęp do informacji doprowadzi również do większego udziału społeczeństwa w ochronie środowiska.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.