Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W dniach 9-12 września 2009 r. przedstawiciele Europejskiej Agencji Środowiska przebywali w Puszczy Białowieskiej, gdzie zbierali materiały do realizowanych przez Agencję projektów:

  • Gordon McInnes - Zastępca Dyrektora Wykonawczego Europejskiej Agencji Środowiska: do projektu tzw. biodiversity stories, w których opis cennych przyrodniczo terenów przeplata się z historiami osób związanych z danym obszarem;
  • Bert Jansen: do European atlas of environmental change and community action - realizowanego wspólnie przez EEA, ESA i UNEP atlasu zmian w środowisku (wybranych 12 lokalizacji w Europie).

Delegacji towarzyszył operator kamery oraz dwoje pracowników Departamentu Monitoringu i Informacji o Środowisku GIOŚ, w którym ulokowany jest Krajowy Punkt Kontaktowy ds. współpracy z EEA, współorganizujący ww. wizytę.

Wiele godzin pracy w terenie pozwoliło na sfilmowanie niezwykle cennych przyrodniczo zasobów Puszczy. Oprowadzani przez przewodnika przedstawiciele Agencji mogli zapoznać się z tajnikami naturalnych procesów zachodzących w jednym z najcenniejszych na świecie Rezerwatów Biosfery. Skorzystali także z unikalnej szansy obserwowania o świcie żubrów na wolności, na terenie Rezerwatu Lasy Naturalne Puszczy Białowieskiej. Dzięki rozmowom z Dyrekcją i pracownikami Białowieskiego Parku Narodowego goście zapoznali się także z aspektami zarządzania Parkiem. Zwieńczeniem pobytu był udział w zorganizowanej przez Ministerstwo Środowiska międzynarodowej konferencji "Dziedzictwo zobowiązuje - 600 lat ochrony Puszczy Białowieskiej".

Europejska Agencja Środowiska wyraziła podziękowanie za zorganizowanie ww. wizyty, podkreślając, iż unikatowy materiał filmowy, setki niezwykłych zdjęć oraz zebrane informacje posłużą do opracowania fascynującej, zdaniem Agencji, opowieści w ramach serii Our Natural Europe - making connections, przygotowywanej we współpracy z Europejską Siecią Informacji i Obserwacji Środowiska EIONET.

Po zakończeniu realizacji projektów, wyniki prac, podobnie jak wszystkie swoje opracowania, Europejska Agencja Środowiska będzie rozpowszechniała m.in. poprzez swój portal www.eea.europa.eu.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.