Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W dniu 23 czerwca 2011 r. Komisarz UE ds. środowiska Janez Potočnik wygłosił podczas posiedzenia Zarządu Europejskiej Agencji Środowiska w Kopenhadze przemówienie na temat roli EEA w kontekście nowych wyzwań polityki na rzecz ochrony środowiska oraz Strategii UE 2020.

W wystąpieniu podkreślił m.in. pionierską rolę Agencji w zapewnieniu wieloaspektowych informacji o stanie środowiska. Wśród nowych wyzwań, odwołując się do raportu o stanie środowiska w Europie i prognozach jego zmian - SOER 2010, wskazał m.in. te związane z: zapewnieniem zrównoważonego rozwoju i efektywnością wykorzystania zasobów, skutecznością podejmowanych działań, budowaniem odpowiedniej tzw. bazy wiedzy, dającej podstawy do lepszego rozumienia zachodzących procesów i oceny stanu środowiska, globalizacją, z którą związane są wieloaspektowe oddziaływania miedzy środowiskiem a gospodarką. Odpowiedzią na te wyzwania będzie kontynuowanie prac EEA nad zapewnieniem informacji o stanie środowiska, presjach i czynnikach sprawczych oraz relacjach miedzy środowiskiem i sektorami gospodarki w ramach priorytetów wspólnych z Komisją oraz wsparcie przez Agencję krajów członkowskich i Komisji w lepszej implementacji prawa związanego z polityką ochrony środowiska. Przywołując metody pracy, Komisarz wskazał na konieczność współpracy z szeregiem instytucji unijnych i organizacji międzynarodowych, podkreślając znaczenie tzw. porozumienia Grupy Czterech (Dyrektoriat Generalny ds. Środowiska, EEA, Wspólne Centrum Badawcze, Eurostat) i konieczność unikania powielania działań. Podkreślił także znaczenie wdrażanych przez Agencję nowoczesnych technologii zbierania informacji o środowisku oraz nowatorskich metod angażowania obywateli w ocenę stanu środowiska.

Pełna treść wystąpienia dostępna jest tutaj.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.