logo IMPEL

Europejska Sieć Wdrażania i Egzekwowania Prawa Ochrony Środowiska (IMPEL)działa od 1992r. Do roku 2007 była to nieformalna sieć zrzeszająca przedstawicieli organów ochrony środowiska w Państwach Członkowskich UE, Państwach Kandydujących oraz Norwegii.

W listopadzie 2007 roku IMPEL został przekształcony z nieformalnej sieci w organizację posiadającą osobowość prawną. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska został członkiem tej organizacji i ponosi koszty udziału w stowarzyszeniu IMPEL od 01.01.2009 r.  płacąc składkę członkowską. W pracach IMPEL od momentu powstania uczestniczy Komisja Europejska.

Przedstawiciel Głównego Inspektoratu  Ochrony Środowiska, Zastępca Dyrektora Departamentu Inspekcji i Orzecznictwa, od roku  2005 wypełnia powierzoną przez Ministra Środowiska funkcję narodowego koordynatora Europejskiej Sieci  Wdrażania i Egzekucji Prawa Ochrony Środowiska - IMPEL w Polsce. 

IMPEL umożliwia dzielenie się doświadczeniami i informacjami na temat praktycznego stosowania prawa ochrony środowiska w Europie; współpraca dotyczy w szczególności wypracowania najlepszych praktyk związanych z prowadzeniem kontroli, wydawaniem pozwoleń i egzekucją przepisów środowiskowych.

Przedstawiciele Inspekcji biorą udział w różnych spotkaniach w ramach sieci IMPEL, tj. warsztatach, projektach i programach, w sesjach plenarnych i spotkaniach organizowanych w ramach projektów prowadzonych przez pięć zespołów eksperckich (ang. Expert Teams) w następujących obszarach: przemysł, odpady i transgraniczne przemieszczanie odpadów, woda i powierzchnia ziemi, ochrona przyrody, tematy przekrojowe dotyczące metodyki i praktycznych aspektów inspekcji środowiskowych.

Rocznie w IMPEL prowadzone jest ok. 20  projektów.

 

Filmowe materiały informacyjne o sieci IMPEL oraz Zespołach Eksperckich działających w poszczególnych obszarach jej aktywności:

- IMPEL Network: https://vimeo.com/172708248
- Industry and Air: https://vimeo.com/177987730
- Waste and TFS: https://vimeo.com/177987738
- Water and Land: https://vimeo.com/176434260
- Nature protection: https://vimeo.com/176434256
- Cross-cutting: https://vimeo.com/176434259

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.