Inspekcja Ochrony Środowiska została powołana do kontroli przestrzegania przez korzystających ze środowiska przepisów prawa. Na podstawie art. 365 ustawy Prawo ochrony środowiska organy IOŚ zobowiązane są do zamknięcia instalacji, które działają bez wymaganego pozwolenia zintegrowanego.

Czytaj więcej...

Organy Inspekcji Ochrony Środowiska w 2016 r. rozpatrzyły ponad 1 tysiąc skarg, które dotyczyły uciążliwości zapachowej. Najwięcej skarg dotyczyło m.in. eksploatacji oczyszczalni ścieków, wykorzystywania komunalnych osadów ściekowych w rolnictwie oraz nieprzestrzegania przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu. Skargi dotyczyły ponadto: ferm zwierząt, zakładów przemysłowych, składowisk odpadów oraz sposobów postępowania z odpadami.

Czytaj więcej...

​Inspekcja Ochrony Środowiska monitoruje stężenia ozonu

Ozon to odmiana alotropowa tlenu. W skład cząsteczki ozonu wchodzą trzy atomy tlenu (O3). Ten trzeci atom tlenu sprawia, iż ozon w przeciwieństwie do dwuatomowej cząsteczki tlenu jest silnym utleniaczem fotochemicznym.

Czytaj więcej...

Informowanie o stanie środowiska jest jednym z głównych filarów Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ). W opublikowanym ostatnio raporcie "Stan środowiska w Polsce. Sygnały 2016" przedstawiono informacje o wybranych wskaźnikach charakteryzujących badane w ramach PMŚ komponenty środowiska i oddziaływania, tj. powietrze, wody, przyrodę, klimat akustyczny, promieniowanie jonizujące i niejonizujące.

Czytaj więcej...

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.