Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Współpraca z Europejską Agencją Środowiska

Główny Inspektor Ochrony Środowiska, zgodnie z art. 2 ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska, jest odpowiedzialny za koordynację współpracy Polski z Europejską Agencją Środowiska (European Environment Agency). Koordynacja ta jest realizowana poprzez Krajowy Punkt Kontaktowy ds. współpracy z EEA (National Focal Point) w ramach EIONET (Europejskiej Sieci Informacji i Obserwacji Środowiska), ulokowany w Departamencie Monitoringu, Ocen i Prognoz Stanu Środowiska GIOŚ. Ponadto przedstawiciel GIOŚ reprezentuje Polskę w Zarządzie EEA.

Europejska Sieć Informacji i Obserwacji Środowiska EIONET jest partnerską siecią instytucji odpowiedzialnych za informację o środowisku i reprezentujących je ekspertów. Sieć tę tworzą: Europejska Agencja Środowiska i Europejskie Centra Tematyczne - na poziomie europejskim oraz Krajowe Punkty Kontaktowe i Krajowe Centra Referencyjne - na poziomie krajowym. EIONET została utworzona w 1994 r. zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 1210/90 z dnia 7 maja 1990 r. w sprawie ustanowienia EEA.


Zarząd EEA

Organem decyzyjnym Agencji jest Zarząd, w skład którego wchodzą po jednym przedstawicielu każdego kraju członkowskiego (obecnie 33 kraje), dwóch przedstawicieli Komisji oraz dwóch reprezentantów środowiska naukowego, wyznaczonych przez Parlament Europejski.

Przedstawiciel Polski w Zarządzie EEA:

 • Magda Gosk - Główny Inspektor Ochrony Środowiska
 • Zastępca (Alternate): Anna Katarzyna Wiech - Dyrektor Departamentu Monitoringu Środowiska GIOŚ

Krajowy Punkt Kontaktowy ds. współpracy z Europejską Agencją Środowiska (NFP PL)

Krajowy Punkt Kontaktowy (National Focal Point) prowadzi współpracę z EEA, koordynuje działania w kraju i jest głównym punktem kontaktowym dla EEA.

Krajowy Punkt Kontaktowy:

 • Krajowy Punkt Kontaktowy - NFP PL:

  Małgorzata Bednarek

  Główny specjalista

  Departament Monitoringu Środowiska

  Tel.: +4822 36 92 264

  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

   

 • Zastępca Krajowego Punktu Kontaktowego - NFP PL Alternate:

  Anna Katarzyna Wiech

  Dyrektor Departamentu Monitoringu Środowiska

  Tel.: +4822 36 92 281

  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Krajowe Centra Referencyjne (NRC)

Krajowe Centra Referencyjne (National Reference Centres), odpowiedzialne są za realizację zadań w określonych obszarach tematycznych.

W 2014 r. Agencja zakończyła, prowadzony w porozumieniu z krajami członkowskimi, proces rewizji sieci EIONET. W obecnej strukturze funkcjonują 24 Krajowe Centra Referencyjne (NRC).

Za ustalenie krajowej struktury sieci EIONET odpowiada GIOŚ. Krajowe Centra Referencyjne powoływane są w porozumieniu z kierownikami odpowiednich jednostek.


Narzędzia współpracy

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.