Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Informacja o zmianie przepisów w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów tworzyw sztucznych od 1 stycznia 2021 r.

W zakładce "Międzynarodowe przemieszczanie odpadów" w części "Akty prawne" zostało zamieszczone rozporządzenie delegowane komisji (UE) 2020/2174 z dnia 19 października 2020 r. zmieniające załączniki IC, III, IIIA, IV, V, VII i VIII do rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przemieszczania odpadów.

Przepisy rozporządzenia 2020/2174 mają zastosowanie od 1 stycznia 2020 r.
Istotą zmian w przepisach jest zwiększenie nadzoru nad transgranicznym przemieszczaniem odpadów tworzyw sztucznych. W szczególności, rozporządzenie nr 2020/2174 wprowadza zakaz wywozu odpadów tworzyw sztucznych do krajów niebędących członkami Unii Europejskiej ani OECD, z wyjątkiem czystych strumieni niektórych rodzajów odpadów tworzyw sztucznych, przeznaczonych do recyklingu. Po części zmiany dotyczą również przemieszczeń odpadów tworzyw sztucznych wewnątrz Unii Europejskiej.

Aby ułatwić stosowanie nowych przepisów GIOŚ przygotował materiał informacyjny opisujący zmiany w sposobie realizacji przemieszczeń odpadów sztucznych. Materiał dostępny jest W zakładce "Międzynarodowe przemieszczanie odpadów" w części "materiały informacyjne".

Link do informacji Komisji Europejskiej o nowych przepisach:

https://ec.europa.eu/environment/news/plastic-waste-shipments-new-eu-rules-importing-and-exporting-plastic-waste-2020-12-22_en

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.