Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W dniach 18-19.04 b.r. odbyła się narada przedstawicieli kierownictwa Inspekcji Ochrony Środowiska, której celem była wymiana doświadczeń i wypracowanie rozwiązań problemów, z którymi mierzą się wojewódzcy inspektorzy.

Spotkanie przedstawicieli GIOŚ i WIOŚ  to cykliczna narada pracowników inspekcji, działających na rzecz ochrony środowiska w Polsce. W trakcie spotkania 16. wojewódzkich inspektorów oraz kierownictwo Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska podsumowało wykonane zadania w roku ubiegłym, a także omówiło aktualne problemy zarówno w obszarze monitoringu, kontroli, czy transgranicznego przemieszczania odpadów.


"Inspekcja wymaga reformy, by móc w sposób efektywny realizować ustawowe zadania"- podkreślił podczas spotkania Marek Haliniak, główny inspektor ochrony środowiska


"Inspektorzy Ochrony Środowiska to kadra kompetentnych fachowców, z najwyższymi kwalifikacjami, których działania w obszarze, konstytucyjnie chronionej wartości - bezpieczeństwa ekologicznego, powinny zostać wzmocnione" – dodał Haliniak


Najtrudniejszymi obszarami działań inspekcji jest kontrola podmiotów, zajmujących się gospodarką odpadami, jak i transgranicznym ich przemieszczaniem. Straty budżetu państwa i straty środowiskowe w tym obszarze są niezwykle dotkliwe.


Ponadto niezwykle ważnym zakresem monitoringu realizowanego przez Inspekcję, okazał się w tym roku monitoring powietrza. Inspekcja okazał się być rzetelnym i wiarygodnym podmiotem, przekazującym informacje, o jakości powietrza w Polsce. Niepokojące jest jednak to, że społeczeństwo jak i media skoncentrowały się na informowaniu o stanie jakości powietrza, dając przyzwolenie na instalowanie prywatnych czujników, które nie posiadają atestów, a których wyniki nie może komentować IOŚ. Warto, zatem podkreślić, że PMŚ jest w Polsce realizowany w sposób wzorcowy, a ilość stacji do pomiarów zanieczyszczeń powietrza jest reprezentatywny dla każdego obszaru w Polsce i nie wymaga poszerzenia.


 Inspektorzy zwrócili szczególną uwagę na problemy w realizacji ustawowych zadań, przy zmniejszonym zatrudnieniu ludzi wynikającym z braku funduszy.


"Inspekcja to profesjonalna instytucja publiczna zapewniająca przestrzeganie przepisów prawa chroniącego środowisko dla obecnych i przyszłych pokoleń, dlatego szczególnie wymaga reformy i wypracowania strukturalnych jak i finansowych zmian."- komentował minister Marek Haliniak, nawiązując do udzielonego ostatnio wywiadu.


 Każdego roku inspektorzy są obciążeni nowym zakresem prac, w związku z wprowadzanymi nowelizacjami ustaw i wymaganiami ze strony Unii Europejskiej. Dziś tych zadań jest przeszło 300. Inspekcja zespolona z wojewodami, boryka się także z problemem racjonalnego zarządzania sprzętem i zasobami kadrowymi. Realizacja zadań monitoringowych w obszarze monitoringu powietrza, hałasu, PEM i wód na odpowiednim poziomie jakości i wiarygodności wymaga istotnego wzmocnienia kadrowego oraz zapewnienia stabilnego finansowania kosztów bieżących związanych z obsługą sieci pomiarowych i wykonywaniem analiz laboratoryjnych przy stale zwiększającym się obciążeniu wynikającym z konieczności wdrożenia przez Inspekcję nowych obowiązków prawnych.


Naradzie Inspekcji Ochrony Środowiska towarzyszyło ważne wydarzenie, jakim było otwarcie nowej siedziby laboratorium WIOŚ w Krakowie.


***


Główny Inspektor Ochrony Środowiska wraz z kierownictwem urzędu udając się na naradę, wybrali ekologiczny transport. Promując dobre dla środowiska formy komunikacji, postawili na kolej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.