Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Przy ul. Półłanki 76E w Krakowie otworzono ważne miejsce na mapie ośrodków badań – Laboratorium WIOŚ Kraków.

W nowo wybudowanym budynku zlokalizowane zostało także Krajowe Laboratorium Referencyjne i Wzorcujące (KLRiW) Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Laboratorium działa od kilku lat, ale dziś może pochwalić się swoją nową siedzibą i wyposażeniem na skale światową.


"To najnowocześniejsze laboratorium w Europie będzie służyło każdemu obywatelowi. Dzięki takiemu zapleczu laboratoryjnemu efekty pracy inspektorów będą rzetelne" – podkreślił podczas otwarcia minister Marek Haliniak.


W otwarciu inwestycji uczestniczyli ponadto: Wojewoda Małopolski Józef Pilch, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Mrugała oraz wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska wraz z gospodarzem spotkania Małopolskim Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska Pawłem Ciećko.


"Ta inwestycja ma znaczenie ponadregionalne. Stanowi też ogromny krok do przodu w systemie ochrony środowiska. Wiedza, jaką otrzymamy dzięki wynikom badań da wsparcie wielu działaniom na rzecz poprawy jakości środowiska"- powiedział wojewoda Małopolski Józef Pilch.


Korzyścią płynącą z nowej krakowskiej inwestycji jest wysoki standard realizacji monitoringu powietrza, gleby, wody, hałasu oraz promieniowania elektromagnetycznego środowiska. Inwestycja jest zarówno istotnym narzędziem wykonywania zadań Państwowego Monitoringu Środowiska jak i zobowiązań międzynarodowych, a w szczególności dyrektyw Unii Europejskiej.


"Nowe laboratorium to odpowiedź na ogromne zapotrzebowanie na badania środowiska. Mamy najnowocześniejszy sprzęt i budynek z najbardziej innowacyjnymi rozwiązaniami w kraju – podsumował Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko, którego zaangażowanie w dużej mierze przyczyniło się do realizacji projektu.


Inicjatywa stworzenia Laboratorium powstała w 2012 roku. Proces inwestycyjny realizowany był w latach 2015-2016. Na inwestycje składają się dwa etapy budowy, z czego na dzień dzisiejszy oddano do użytku zarówno KLRiW jak i laboratorium krakowskiego WIOŚ. Inwestycja kosztowała 12 mln zł i została sfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie. Wyposażenie Laboratorium WIOŚ współfinansowane było ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

 

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.