Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Odpowiedź Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska na artykuły „Zamurowywanie gołębi” autorstwa Magdaleny Lachowicz opublikowany na łamach magazynu rolniczego: Pałuki i Ziemia Mogileńska (dn. 01.06.17).

Pracownicy Inspekcji Ochrony Środowiska stojąc na straży bezpieczeństwa ekologicznego, a także realizując ustawowe zadania nie są obojętni wobec karygodnych zachowań, jakimi są próby znęcania się nad zwierzętami.

W związku z informacją, jaka pojawiła się w prasie, rzecznik prasowy GIOŚ informuje, że niszczenie gniazd lęgowych, utrudnianie ptakom dostępu do gniazd i piskląt, nie może być w żadnej mierze akceptowane. Zamurowanie żywych gołębi w wentylacjach budynku, – o czym informuje autorka publikacji – jest zachowaniem o znamionach przestępstwa i znajduje swój wyraz w przepisach prawa, co jest ścigane z urzędu. Każdy mieszkaniec zobowiązany jest zgłaszać takie zdarzenia do organów ścigania.

Jednocześnie informuję, że w zakresie kompetencji organów Inspekcji Ochrony Środowiska, nie leżą zagadnienia o działaniu ochronnym i naprawczym wynikające z ustawy o ochronie przyrody ( z dn.16.04.2004) . Organem właściwym w obszarze ochrony ptaków dziko żyjących i ich siedlisk jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wraz z jej regionalnymi jednostkami. Inspekcja Ochrony Środowiska w myśl tej ustawy realizuje jedynie monitoring przyrody i nie jest odpowiednim organem w zakresie składania skarg, czy opiniowania wniosków w tym temacie.

Umieszczone w artykule twierdzenie organu samorządowego, że przystępując do prac zabezpieczających obiekt przed dostępem ptaków wystąpi o zgodę do WIOŚ, jest niezgodne ze stanem faktycznym i niezbyt dobrze świadczy o wiedzy przedstawiciela tego organu.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.