Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W uzupełnieniu do poprzedniego komunikatu, informujemy iż decyzją Głównego Inspektora Ochrony Środowiska podjęto kontrolę stanu Odry w pięciu województwach. Codziennie odbywają się pobory prób Odry, pod kątem ustalenia obecnego stanu wody.

Nasze aktualne wyniki nie stwierdzają obecności substancji toksycznych, w tym mezytylenu, w Odrze. Jednocześnie potwierdzamy podwyższony parametr natlenienia wody. Na polecenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka, Odra jest na bieżąco monitorowana za pomocą bezzałogowych statków powietrznych, przez specjalistów z Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ. Ich zadaniem jest rozpoznanie miejsc ewentualnych zrzutów ścieków, mogących być przyczyną zanieczyszczeń, ustalenie miejsc śnięcia ryb i zobrazowanie aktualnego stanu wody w Odrze.

Od początku Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska współpracują ze sobą oraz wymieniają się informacjami. Na podstawie tej współpracy Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu złożył zawiadomienie do Prokuratury we Wrocławiu o możliwości popełnienia przestępstwa. Ma to związek z zabezpieczeniem próbek, które wskazywały prawdopodobieństwo obecności mezytylenu. W celu upewnienia się, Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ szczegółowo bada pobrane próbki. Chcemy jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć obecność tej substancji. 

Aktualnie, we współpracy z Wodami Polskimi, podjęto decyzję o typowaniu miejsc, w których mógł nastąpić wyciek zanieczyszczeń do Odry. Współpracujemy i wymieniamy się wiedzą z innymi organami, takimi jak regionalne Inspekcje Weterynaryjne, Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, jak również z Polskim Związkiem Wędkarskim. Wszystkie jednostki otrzymały od nas stosowne pisma w sprawie. Nasze ustalenia są przekazywane do Wojewodów, we wszystkich pięciu województwach, przez które przepływa rzeka Odra. Pobór próbek wód, jak i obserwacje za pomocą dronów, mają miejsce na całej długości rzeki.

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.