Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu koordynuje działania dotyczące usunięcia odpadów z dawnej bazy wojsk radzieckich w Trzebieniu. Z racji na charakter sprawy, rodzaj i ilość odpadów, w pracach uczestniczą inne służby.

Odpady zostały odkryte przez WIOŚ dzięki anonimowej informacji dotyczącej nielegalnego składowiska części z demontowanych samochodów, kabli oraz opon. Jest to przykład, jak ważne jest zaangażowanie społeczeństwa w walce o czyste środowisko. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zainicjował powstanie formularza „zgłoś interwencję”, przez który każdy obywatel może poinformować anonimowo służby o zanieczyszczeniu środowiska. Formularz dostępny jest na stronie https://www.gios.gov.pl/pl/zglos-interwencje-formularz.

Sprawą w Trzebieniu zajmuje się Prokuratura, która została zawiadomiona przez Dolnośląski WIOŚ w związku ze zdarzeniem polegającym na postępowaniu z odpadami niezgodnie z przepisami prawa, co mogło stanowić zagrożenie życia lub zdrowia człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym.

Uprzątnięcie terenu rozłożone jest na etapy. I etap usuwania odpadów w miejscu do tego nieprzeznaczonym był możliwy po otrzymanej informacji od Prokuratora, iż wskazane odpady nie są przedmiotem dalszych czynności dochodzeniowo-śledczych.

Teren jest sprzątany aby przywrócić go do stanu właściwego, wyeliminować zagrożenie dla środowiska i przywrócić mu walory przyrodnicze.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.