Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W dniu 08.07.2022r. (piątek) o godz. 13:00 w Sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbył się briefing prasowy związany z utworzeniem w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska nowego Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej.

 

 

W briefingu udział wzięli:

  • Jacek Ozdoba, Wiceminister Klimatu i Środowiska
  • Beata Maszewska, Wicewojewoda Wielkopolski
  • Michał Mistrzak, Główny Inspektor Ochrony Środowiska
  • Leszek Kurek, Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska

Podstawę do budowania regionalnych struktur zajmujących się zwalczaniem przestępstw przeciwko środowisku umożliwiło rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska  z 22 marca 2022 roku.

Na jego podstawie, od 1 lipca br. w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska
w Poznaniu rozpoczął swoja działalność kolejny, trzeci już po Wrocławiu i Gdańsku Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej.

,,Przedstawiliśmy w Sejmie największą od lat 90-tych nowelizację Kodeksu karnego” powiedział Minister Jacek Ozdoba, ,,a tylko połączenie wysokiej kary ze wzrastającą wykrywalnością stanowi gwarancję skutecznej walki z przestępcami środowiskowymi.”

Nowoutworzony Wydział, jako regionalny zespół współpracujący z Departamentem Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ oraz Delegaturami WIOŚ w Poznaniu (Poznań, Kalisz, Konin, Leszno, Piła) zajmie się rozpracowywaniem i zwalczaniem przestępstw przeciwko środowisku.

W szczególności skupi się na analizowaniu, typowaniu, wykrywaniu i ściganiu przestępstw środowiskowych na terenie Wielkopolski, głównie w zakresie nielegalnego postępowania                    z odpadami czy ściekami.

Dotychczas wielkopolski WIOŚ w obszarze przeciwdziałania nieprawidłowościom środowiskowym był jednym z liderów w podejmowaniu kontroli interwencyjnych, liczbie wniosków do organów ścigania, liczbie wniosków do sądów w związku z wykroczeniami, czy skuteczności wykrywania nieprawidłowości poprzez przeprowadzane kontrole.

Dzięki inicjatywie Ministra Klimatu i Środowiska oraz wsparciu Głównego Inspektora Ochrony Środowiska powołanie Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w WIOŚ w Poznaniu przyczyni się do zwiększenia skuteczności działań Inspekcji w obszarze wykrywalności przestępstw przeciwko środowisku.

,,Powstawanie takich wydziałów ma służyć zwiększeniu skuteczności w walce z przestępstwami środowiskowymi” mówił z kolei Minister M. Mistrzak.

,,Poszerzamy nasze możliwości działania, pozyskujemy doświadczone kadry oraz profesjonalny sprzęt. Przestępcy środowiskowi nie pozostaną bezkarni’.

Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej rozpoczął pracę w obsadzie 6 osobowej, zaś poszczególne Delegatury współpracują ściśle z innymi służbami m.in. Policją, Państwową Strażą Pożarną, Krajową Administracją Skarbową czy Inspekcją Transportu Drogowego.

Wart podkreślenia jest fakt, że Inspektorzy w okresie maj/czerwiec br. przeszli dodatkowe przeszkolenia w zakresie technik operacyjnych.

Po konferencji prasowej, Minister Michał Mistrzak odwiedził Wielkopolski Inspektorat Ochrony Środowiska, gdzie spotkał się z pracownikami oraz omówił bieżące tematy i działania Inspekcji. 

 

 

 

 

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.