Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

1 lipca 2022 r. w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Gdańsku utworzono nowy Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej.

Dziś z tej okazji odbyło się spotkanie, którego gospodarzem był Wojewoda Pomorski Pan Dariusz Drelich, a które poświęcone było sprawom bezpieczeństwa środowiskowego oraz zwalczaniu przestępczości przeciwko środowisku na Pomorzu.

 

 

W spotkaniu oraz zorganizowanej po nim konferencji prasowej udział wzięli:

  • Jacek Ozdoba, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
  • Michał Mistrzak, Główny Inspektor Ochrony Środowiska
  • Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski
  • Edyta Witka-Jeżewska, Pomorski Inspektor Ochrony Środowiska

 

 

Jednym z najważniejszych zadań nowopowstałego Wydziału jest walka z istniejącą dziś -szczególnie na rynku gospodarowania odpadami - szarą strefą. Organizacja nielegalnych transportów, porzucanie odpadów czy niezgodne z przepisami gospodarowanie nimi - to proceder któremu należy skutecznie przeciwdziałać. Jest to konieczne również w kontekście wzrostu liczby przypadków wymagających interwencji (w 2020 roku przeprowadzonych zostało 298 czynności interwencyjnych w terenie, zaś w 2021 r. ich liczba wzrosła do 772).

Wydział ds. Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, przy współpracy z Departamentem Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ będzie prowadził działania zmierzające do ograniczenia tzw. "szarej strefy" na rynku gospodarowania odpadami, mi.in. poprzez akcje kontrolne przewozu towarów niebezpiecznych lub odpadów. Nowy Wydział będzie również dysponentem specjalistycznych bazy danych, które umożliwią dokonywanie analiz niezbędnych do ujawniania i przeciwdziałania przestępstwom i wykroczeniom przeciwko środowisku.

Inicjator powstawania tego typu terenowych wydziałów, Wiceminister Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba podkreślił swoją determinację w profesjonalizacji Inspekcji Ochrony Środowiska „Otwarcie kolejnego Wydziału Zwalczania Przestępczość Środowiskowej to krok do dalszej profesjonalizacji Inspekcji Ochrony Środowiska. Robimy wszystko co w naszej mocy by dbać o nasze otoczenie. Chciałbym to wyraźnie podkreślić, nie będzie mojej zgody dla osób chcących zarabiać przez niszczenie środowiska.” - podkreślił Minister Jacek Ozdoba.

Stwierdzenie wykroczeń przeciwko środowisku skutkować będzie nakładaniem grzywien w drodze mandatów karnych, czy też stosowaniem środków oddziaływania wychowawczego. W przypadku zdarzeń takich jak pożary nielegalnych składowisk, czyli tzw. poważnych awarii nowy Wydział będzie czynnie uczestniczył w działaniach podejmowanych przez inne służby, takie jak: Straż Pożarna, Policja itd. W sprawach dotyczących międzynarodowego przemieszczania odpadów współpracować będzie z Krajową Administracją Skarbową, Strażą Graniczną, a także ze służbami państw z których przewożone są odpady.

Wydział, który powstał w Gdańsku, jest kolejnym z wielu, które sukcesywnie będą tworzone również w innych województwach. „Województwo Pomorskie jest kolejnym, w którym powstaje Wydział bądź Zespół Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, ale działania te będą kontynuowane na terenie całego kraju” – powiedział Michał Mistrzak, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Możliwość powołania Wydziałów Zwalczania Przestępczości Środowiskowej zaistniała dzięki wprowadzeniu zmiany do Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w marcu tego roku w sprawie zasad i sposobu organizacji wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska oraz ich delegatur.

Po spotkaniu odbyło się uroczyste wręczenie Medali za Długoletnią Służbę dla pracowników Inspekcji Ochrony Środowiska. Medale wręczali Minister Jacek Ozdoba oraz Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

Po konferencji prasowej, minister Michał Mistrzak odwiedził Pomorski Inspektorat Ochrony Środowiska, gdzie spotkał się z pracownikami oraz omówił bieżące tematy i działania Inspekcji.

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.