Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Informacje dotyczące zasad transgranicznego przemieszczania odpadów.

  • Główny Inspektor Ochrony Środowiska podejmuje decyzje o wydaniu zezwolenia na przywóz odpadów do Polski, bądź niewydaniu takiego zezwolenia, działając na podstawie obowiązującego wprost prawa Unii Europejskiej.
  • Zezwolenia na transgraniczne przemieszczenie odpadów wydawane są w drodze decyzji administracyjnych. Decyzja taka jest wynikiem postępowania administracyjnego. GIOŚ zasięga opinii organów ochrony środowiska, wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska oraz komendanta Państwowej Straży Pożarnej.
  • GIOŚ wydaje zezwolenia na planowany przywóz do Polski odpadów przeznaczonych do odzysku (m.in. recyklingu), kiedy w danej indywidualnej sprawie, na podstawie dokumentacji dostarczonej przez wnioskodawcę i ww. opinii, stwierdzi, że brak jest przesłanek do wydania sprzeciwu.
  • Przesłanki do wydania sprzeciwu przez GIOŚ wobec planowanego przywozu odpadów przeznaczonych do odzysku są ściśle określone w art. 12 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1013/2006 w sprawie przemieszczania odpadów.
  • Jeśli takie przesłanki do zgłoszenia sprzeciwu nie występują, GIOŚ jest zobligowany do wydania zezwolenia.
  • Odpady są przywożone do Polski m.in. w celu recyklingu jako cenne surowce do procesów przemysłowych lub też do rekultywacji terenów poeksploatacyjnych np. byłych kopalni odkrywkowych – jest to proces odzysku odpadów wskazany w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
  • Wypełnianie terenów poeksploatacyjnych niektórymi rodzajami odpadów jest zgodne z prawem i nie jest ich składowaniem. W ten sposób zastępuje się i oszczędza surowce naturalne. Jest to więc typowy odzysk odpadów i normalna praktyka stosowana w UE.
  • Do rekultywacji terenów poeksploatacyjnych przywożone są tzw. odpady obojętne tj. nie zagrażające środowisku ani zdrowiu czy życiu ludzi a więc np. gleba, kamienie. Odpady z zagranicy stanowią jedynie uzupełnienie dostaw surowców w przypadku niewystarczających ilości tego rodzaju odpadów w Polsce.
  • Przywóz odpadów do składowania jest całkowicie zabroniony i GIOŚ nigdy nie wydał żadnego zezwolenia na taki przywóz.
  • Przywóz odpadów do Polski jest objęty kontrolą w Systemie Elektronicznej Notyfikacji Transportów. Więcej informacji tutaj: https://www.gios.gov.pl/pl/aktualnosci/827-system-sent-juz-dziala
Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.