Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W związku z utworzeniem nowego Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska we Wrocławiu, 17 maja 2022r. odbyła się konferencja prasowa dotycząca przeciwdziałania przestępczości środowiskowej, polegającej głównie na nielegalnym postępowaniu z odpadami czy ściekami.

 

W konferencji udział wzięli:

  • Jacek Ozdoba, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
  • Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski
  • Michał Mistrzak, Główny Inspektor Ochrony Środowiska
  • Mariusz Wojewódka, Dolnośląski Inspektor Ochrony Środowiska

Wyeliminowanie szarej strefy istniejącej dziś, w szczególności na rynku gospodarowania odpadami, to jedno z ważniejszych zadań nowopowstałego Wydziału. Obecnie jesteśmy świadkami walki z tymi, którzy organizują: nielegalne transporty, porzucanie odpadów czy gospodarują nimi niezgodnie z przepisami - to proceder, który wymaga sił i środków, aby móc skutecznie z nim walczyć. Widoczny jest także wzrost przypadków wymagających interwencji, dowodem czego jest to, iż w 2020 roku przeprowadzonych zostało 298 czynności interwencyjnych w terenie, a w 2021 r. ich liczba wzrosła do 772.

Wydział ds. Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, przy współpracy z Departamentem Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ będzie prowadził szereg działań, w szczególności dotyczących ograniczenia tzw. "szarej strefy" występującej na rynku gospodarowania odpadami, mi.in. akcje kontrolne przewozu towarów niebezpiecznych lub odpadów. W ramach nowego Wydziału wykorzystywane będą specjalistyczne bazy danych oraz wykonywane analizy niezbędne do ujawniania i przeciwdziałania przestępstwom i wykroczeniom przeciwko środowisku.

Inicjator powstawania tego typu terenowych wydziałów, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba podkreślił swoją determinację w walce z przestępcami środowiskowymi: „Zwalczanie szarej strefy stało się faktem. Jesteśmy zdeterminowani do walki z przestępcami środowiskowymi. Inspekcja Ochrony Środowiska ma narzędzia aby jeszcze szybciej reagować aby szybciej interweniować w sprawach, które wymagają wiedzy specjalistycznej. Dotkliwe kary finansowe, kary pozbawienia wolności powinny dać efekt, że szara strefa, nielegalne transgraniczne przemieszczanie odpadów zostaną wyeliminowane”.

Stwierdzenie wykroczeń przeciwko środowisku skutkować będzie nakładaniem grzywny w drodze mandatu karnego, czy też stosowaniem środków oddziaływania wychowawczego. W przypadku zdarzeń takich jak pożary nielegalnych składowisk, czyli tzw. poważnych awarii nowy Wydział będzie brał czynny udział w działaniach podejmowanych przez inne służby, takie jak: Straż Pożarna, Policja itd. W sprawach dotyczących międzynarodowego przemieszczania odpadów Skarbową, współpracować będzie z Krajową Administracją Skarbową, Strażą Graniczną, a także z państwami z których przewożone są odpady.

Wydział, który powstał we Wrocławiu, jest pierwszym z wielu, które będą sukcesywnie powstały również w innych województwach. „Województwo Dolnośląskie jest pierwszym, w którym powstaje Wydział bądź Zespół Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, ale działalność ta będzie kontynuowana na terenie całego kraju” – powiedział Michał Mistrzak, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Możliwość powołania pierwszego w Polsce Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej zaistniała dzięki wprowadzeniu zmiany do Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w marcu tego roku w sprawie zasad i sposobu organizacji wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska oraz ich delegatur.

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.