Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W dniu 5 maja br. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska gościł specjalistów z Litewskiej Agencji Ochrony Środowiska. Celem wizyty była wymiana doświadczeń poświęconych działalności laboratoryjnej GIOŚ.

Gościom z Litwy zaprezentowany został nowoczesny budynek Centralnego Laboratorium Badawczego oraz Krajowego Laboratorium Referencyjnego do spraw jakości powietrza atmosferycznego mieszczący się w Krakowie. Wymieniono doświadczenia na temat stosowania najnowszych technik pomiarowych, metodyk prowadzenia badań w różnych komponentach środowiska oraz podczas wystąpienia poważnych awarii.

Tegoroczna wizyta była kontynuacją dobrej współpracy z Litewską Agencją Ochrony Środowiska, która trwa od roku 2019, czyli od momentu, gdy GIOŚ wspomógł stronę Litewską w prowadzeniu monitoringu jakości powietrza podczas pożaru składowiska opon w miejscowości Olita na Litwie. W akcji w roku 2019 brały udział dwie stacje mobilne pomiarów jakości powietrza z Krakowa i Olsztyna.

W roku 2020, na zaproszenie Krajowego Laboratorium Referencyjnego do spraw jakości powietrza atmosferycznego GIOŚ, Litewska Agencja Ochrony Środowiska brała udział w międzylaboratoryjnych badaniach porównawczych pomiarów pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 w powietrzu oraz metali ciężkich i benzo(a)pirenu w pyle PM10.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.