Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

11 maja 2022 r. wykładem inauguracyjnym Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Pana Michała Mistrzaka rozpoczęła się III edycja półrocznego kursu przygotowującego do wykonywania pracy na stanowisku inspektora Inspekcji Ochrony Środowiska.

Kurs składa się z części teoretycznej, która będzie realizowana w formie wykładów i ćwiczeń oraz z części praktycznej, polegającej na udziale kursantów w 5 kontrolach prowadzonych przez samodzielnych inspektorów, w tym przynajmniej w 1 zakładzie szczególnej kwalifikacji, tj. zakładzie dużego lub zwiększonego ryzyka wystąpienia poważnej awarii albo w zakładzie wymagającym pozwolenia zintegrowanego.

Wykładowcami części teoretycznej są doświadczeni inspektorzy z wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska, pracownicy Głównego Inspektoratu oraz funkcjonariusze Policji, którzy przekażą podstawową wiedzę nt.:

  • zadań i kompetencji IOŚ oraz organów ochrony środowiska,
  • zasad przeprowadzania kontroli,
  • sposobów dokumentowania czynności kontrolnych,
  • narzędzi w działaniach pokontrolnych, będących w dyspozycji wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska,
  • postępowania administracyjnego.

Uczestnicy kursu zostaną również zapoznani z wymaganiami prawnymi dotyczącymi korzystania ze środowiska i obowiązkami przedsiębiorców w tym zakresie, wykroczeniami i przestępstwami przeciwko środowisku oraz metodologią i technikami zbierania dowodów, m.in. oględzinami i przesłuchaniami.

Szczególna uwaga zostanie poświęcona najważniejszym zadaniom kontrolnym IOŚ w bieżącym i kolejnych latach, tj.:

  • kontroli przestrzegania prawa oraz decyzji ustalających warunki korzystania ze środowiska,
  • ściganiu przestępstw przeciwko środowisku, w tym również w transgranicznym przemieszczaniu odpadów. W realizacji tego zadania szczególną rolę odgrywają kontrole interwencyjne, jako reakcja na informacje o nieprawidłowościach, których przeprowadzenie ma w tej chwili pierwszeństwo przed innymi kontrolami.

Przyszli inspektorzy dowiedzą się ponadto jak należy postąpić w przypadku utrudniania lub udaremniania kontroli oraz w innych trudnych sytuacjach, a także jak radzić sobie ze stresem i jak efektywnie pracować pod presją czasu.

W pierwszej edycji kursu wzięło udział 199 pracowników WIOŚ i GIOŚ, w drugiej 80, a do obecnej przystąpiło 70 osób.

Kurs jest organizowany na podstawie rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 16 grudnia 2019 r. w sprawie przeprowadzenia kursu przygotowującego do wykonywania pracy na stanowisku inspektora Inspekcji Ochrony Środowiska oraz warunków zdania egzaminu końcowego.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.