Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

25 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem.

Historia tego dnia sięga 1996 roku, kiedy to został on ustanowiony przez Ligę Niedosłyszących (obecnie: The Center for Hearing and Communication (CHC)). W Polsce obchody Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem zapoczątkowało Towarzystwo Higieny Akustycznej w 2000 roku.

Hałas to drugie – po zanieczyszczeniu powietrza- zanieczyszczenie środowiskowe w Europie.

Nadmierny hałas może prowadzić do rozdrażnienia, powodować stres, zakłócać sen i wypoczynek, a także być przyczyną chorób układu krążenia.

W ramach Państwowego Monitoringu Środowiska funkcjonuje podsystem monitoringu hałasu, którego celem jest zapewnienie informacji dla potrzeb ochrony środowiska przed hałasem. W ramach tego podsystemu wykonywane i zbierane są pomiary hałasu z całego kraju. Na podstawie tych pomiarów i map akustycznych wykonuje się oceny stanu akustycznego środowiska oraz lokalne mapy hałasu, tak aby odpowiednie podmioty lub organy mogły podjąć działania mające na celu poprawę stanu klimatu akustycznego.

Zapraszamy do obejrzenia stron internetowych:

https://www.gios.gov.pl/pl/stan-srodowiska/monitoring-halasu

https://www.eea.europa.eu/themes/human/noise/noise-fact-sheets/noise-country-fact-sheets-2021/poland

http://noise.eea.europa.eu/

https://www.eea.europa.eu/data-and-maps/data/data-on-noise-exposure-8

oraz filmu wyprodukowanego przez EEA “EEA Noise Pollution”:

https://www.youtube.com/watch?v=onpott7jpCE

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.