Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Dzięki działaniom Inspektorów ds. interwencyjnych z Wydziału Interwencyjno-Operacyjnego Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ wykryto proceder nielegalnego gospodarowania odpadami na szeroką skalę.

Co najmniej 22 000 kg odpadów zostało zakopanych na terenie nieczynnej żwirowni w obrębie miejscowości Mroczki - Stylongi, gm. Szumowo. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Łomży, sprawa ma charakter wielowątkowy i rozwojowy.

W wyniku przeprowadzonych działań własnych inspektorzy DZPŚ GIOŚ uzyskali informacje mogące wskazywać na nielegalne transporty odpadów kierowane na tereny nieczynnej żwirowni w obrębie miejscowości Mroczki-Stylongi. W związku z podejrzeniem nielegalnego gospodarowania odpadami, podjęli odpowiednie działania, w które zostali zaangażowani inspektorzy Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Policji. Inspektorzy ds. interwencyjnych z Wydziału Interwencyjno-Operacyjnego zebrali materiał uprawdopodabniający popełnienie przestępstwa, polegający na nielegalnym deponowaniu odpadów.

Dzięki sprawnym działaniom Inspektorów DZPŚ, WIOŚ oraz Policji, w dniu 2 lutego około godz. 6 rano, na terenie żwirowni o powierzchni prawie 2 ha, zatrzymano kierowcę, który przywiózł na działkę w gm. Szumowo prawie 20 ton odpadów komunalnych. Łącznie na miejscu zatrzymano 5 osób. Działania wspierał Zespół Stosowania Techniki Specjalnej DZPŚ GIOŚ.

Aktualnie trwają dalsze czynności w sprawie: m.in. ustalenia rodzaju składowanych odpadów, ich ilości oraz stopnia stwarzania zagrożenia dla środowiska.

Jest to kolejny przypadek, w którym dzięki działaniom DZPŚ GIOŚ przerwano prowadzenie procederu przestępczego oraz pociągnięto do odpowiedzialności karnej osoby zaangażowane w nielegalne gospodarowanie odpadami.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.