Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Za pośrednictwem elektronicznego formularza „Zgłoś interwencję” działającego na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wpłynęło anonimowe zgłoszenie dotyczące nielegalnego zakopywania odpadów na terenie żwirowni w gminie Szydłowo. Po przeanalizowaniu zgłoszenia Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej przekazał sprawę Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska w Poznaniu.

W skutek przeprowadzonych czynności kontrolnych zatrzymano czterech mężczyzn, obecnych na terenie żwirowni. Są podejrzani o popełnienie przestępstwa polegającego na zakopaniu około 10 tyś. ton odpadów niebezpiecznych.

Jednym z podstawowych dowodów w postępowaniu stanowiły materiały i ustalenia Inspekcji Ochrony Środowiska uzyskane w ramach wspólnych działań prowadzonych w styczniu i w lutym 2022r. Pracownicy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej wykonali naloty BSP oraz pomiary za pomocą georadaru, dzięki czemu udało się ustalić miejsce występowania odpadów. Inspekcja Ochrony Środowiska stale współpracuje z Prokuraturą i Policją prowadzącymi postępowanie, co doprowadziło do ustalenia, że nielegalnie składowane odpady pochodziły głównie z oczyszczalni ścieków oraz przedsiębiorstw produkcyjnych.

W tej sprawie zatrzymano dotąd 18 osób, wśród których są pracownicy i kierownictwo firmy zajmującej się utylizacją odpadów. Dzięki temu procederowi sprawcy mogli się wzbogacić nawet o 30 mln zł, gdyż działali w ten sposób od wielu lat. Wszystkim zatrzymanym przedstawiono zarzuty, w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 183 Kodeksu karnego. Podejrzanym w tej sprawie grozi kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.