Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Informujemy, że zgodnie z Wykonawczym Programem PMŚ na rok 2022 , od 28 marca 2022 roku uruchomione zostały nowe stacje monitoringu zanieczyszczeń powietrza w Białymstoku (woj. podlaskie) i Jastrzębiu-Zdroju (woj. śląskie).

Stacja zlokalizowana w Białymstoku przy alei Józefa Piłsudskiego jest stacją badającą oddziaływanie transportu drogowego na jakość powietrza, tzw. stacją komunikacyjną.

Jest to pierwsza tego typu stacja w województwie podlaskim. Umiejscowienie jej przy jednej z najbardziej zatłoczonych ulic Białegostoku, o dużym natężeniu ruchu, zapewni mieszkańcom ważne źródło informacji o wpływie transportu na jakość powietrza, co ma szczególne znaczenie dla pieszych i rowerzystów oraz okolicznych mieszkańców. W pobliżu stacji znajdują się bowiem budynki oświatowe i mieszkalne, ścieżki rowerowe, przystanki autobusowe oraz Galeria Jurowiecka.

Na stacji prowadzone są automatyczne pomiary: pyłu zawieszonego PM10; pyłu zawieszonego PM2,5; benzenu (C6H6) oraz tlenków azotu (NO2, NO, NOx).

Stacja ta będzie stanowiła istotne źródło informacji do corocznych ocen jakości powietrza dla aglomeracji białostockiej.

Stacja monitoringu powietrza w Białymstoku przy Al. J. Piłsudskiego.

Stacja zlokalizowana w Jastrzębiu-Zdroju przy alei Józefa Piłsudskiego, na wysokości ul. Harcerskiej 3, również jest stacją badającą oddziaływanie transportu drogowego na jakość powietrza, tzw. stacją komunikacyjną.

Na stacji prowadzone są automatyczne pomiary: tlenków azotu NO2/NO/NOx i pyłu zawieszonego PM2,5.

Miasto Jastrzębie-Zdrój znajduje się w strefie o nazwie „aglomeracja rybnicko-jastrzębska”, podlegającej ocenom jakości powietrza w województwie śląskim.

Nadmieniamy, iż jest to już czwarta stacja komunikacyjna w województwie śląskim i pierwsza w strefie aglomeracja rybnicko-jastrzębska. Stacje tzw. komunikacyjne zlokalizowane są również w strefach: miasto Bielsko-Biała, miasto Częstochowa i aglomeracja górnośląska (w Katowicach). Na wyżej wymienionych stacjach, mierzone są zanieczyszczenia pochodzące z transportu. Stacja w Jastrzębiu-Zdroju została zlokalizowana przy ruchliwej dwujezdniowej ulicy, posiadającej po dwa pasy ruchu w obu kierunkach jazdy.

Stacja monitoringu powietrza w Jastrzębiu-Zdroju przy alei Józefa Piłsudskiego na wysokości ul. Harcerskiej 3.

Dane z automatycznych pomiarów jakości powietrza dostępne są na mapie Bieżących danych pomiarowych Portalu Jakość Powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Szybki dostęp do bieżących danych pomiarowych z automatycznych stacji monitoringu powietrza umożliwia również darmowa aplikacja GIOŚ na urządzenia mobilne „Jakość powietrza w Polsce”.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.