Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W dniu 25 listopada 2021 r. odbyła się V edycja konferencji „Środowisko Informacji”, podczas której Ministerstwo Klimatu i Środowiska promowało nowoczesne sposoby zbierania, przetwarzania i wykorzystywania cyfrowych danych o klimacie i środowisku oraz wyniki projektów w zakresie pozyskiwania i analizy danych środowiskowych.

Wśród prelegentów nie zabrakło przedstawicieli Departamentu Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, którzy zaprezentowali zagadnienia wpisujące się w tematykę konferencji.

Jedną z omówionych kwestii w sesji geoportale był „Geoportal GIOŚ INSPIRE - rozwój infrastruktury informacji przestrzennej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska”, którą zaprezentowała Maria Lenartowicz z Departamentu Monitoringu Środowiska, a Tomasz Sokołowski, przedstawiciel Departamentu Informatyzacji, zademonstrował wybrane funkcjonalności nowej odsłony Geoportalu GIOŚ INSPIRE. W ramach rozwoju węzła infrastruktury informacji przestrzennej GIOŚ INSPIRE wprowadzono szereg zmian, w tym narzędziowych. W prezentacji poruszono zagadnienie wymaganej przez INSPIRE interoperacyjności zbiorów i usług danych przestrzennych oraz zademonstrowano narzędzia i wybrane zharmonizowane zbiory danych przestrzennych GIOŚ dostępne za pomocą usług sieciowych WMS, WFS, SOS i ATOM.

Innym zagadnieniem omówionym podczas konferencji w sesji „otwarte dane” był „Portal "Jakość Powietrza", API, aplikacja mobilna "Jakość Powietrza w Polsce", jako narzędzia dostępu do danych o jakości powietrza”. Prezentację wygłosiła Monika Skolniak przedstawiciel Departamentu Monitoringu Środowiska. Dane o jakości powietrza atmosferycznego wytwarzane są na stacjach pomiarowych funkcjonujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska i gromadzone w bazach danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. GIOŚ realizuje obowiązek udostępniania informacji o środowisku, zapewniając dostęp do wytwarzanych danych poprzez narzędzia informatyczne: portal „Jakość Powietrza”, aplikację mobilną „Jakość Powietrza w Polsce”, a także interfejs programistyczny API. W prezentacji przedstawione zostały udostępniane zasoby oraz możliwości ich wykorzystania.

Ponadto na uwagę zasługiwała również prezentacja „Usługa OGC® API Feature - usługa udostępniania środowiskowych danych INSPIRE jako otwartych danych publicznych”. Wystąpienie przedstawiciela wykonawcy Geoportalu GIOŚ INSPIRE przybliżyło istotę usługi OGC API Feature jako alternatywnej, ale rekomendowanej usługi pobierania INSPIRE i udostępniania środowiskowych danych INSPIRE w formatach GeoJSON i JSON-LD (serializacja RDF). Usługa zastała omówiona na przykładzie wybranych zasobów danych przestrzennych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Najnowsze światowe „najlepsze praktyki” publikowane przez OGC, W3C oraz grupy robocze INSPIRE rekomendują standardy z grupy OGC API jako nowoczesny sposób udostępniania danych przestrzennych za pośrednictwem interfejsu API. Jednym z nich jest OGC API - Feature, będący standardem oferującym możliwość tworzenia, modyfikowania i przeszukiwania danych przestrzennych w sieci WWW oraz określający wymagania i zalecenia dotyczące interfejsów API, które chcą korzystać ze standardowego sposobu udostępniania danych o obiektach.

Więcej o wydarzeniu można przeczytać na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz w serwisie ekoportal.gov.pl, https://ekoportal.gov.pl/konferencja-srodowisko-informacji/o-konferencji.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.