Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Alert RCB będzie uruchamiany przy złej jakości powietrza.

SMS-owe ostrzeżenia – Alert RCB przed bardzo złym stanem powietrza otrzymają osoby przebywające na terenie powiatów, na obszarze których prognozowane będzie przekroczenie poziomu alarmowego dla stężenia pyłu zawieszonego PM10  w powietrzu. Rekomendacje wydawać będzie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

 

Ostrzeżenia będą wysyłane, gdy prognoza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska  wskaże, że w danym powiecie istnieje zagrożenie przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 µg/m3. Wartość ta została określona rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 8 października 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu i ryzyko wystąpienia przekroczenia tego stężenia pyłu w powietrzu będzie  podstawą do uruchomienia Alertu RCB.

Ostrzeżenia  Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) są sporządzane na podstawie wyników pomiarów ze stacji monitoringu jakości powietrza funkcjonujących w ramach GIOŚ,  prognoz meteorologicznych oraz prognoz zanieczyszczenia powietrza wykonywanych przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy.

Osoby przebywające na terenie objętym Alertem RCB będą otrzymywały SMS o treści:

Uwaga! Dziś (data) prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz.

Ostrzeżenia będą na bieżąco publikowane również na stronach internetowych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (gov.pl/rcb) oraz na profilach Centrum w mediach społecznościowych. Ostrzeżenia jak do tej pory będą również przekazywane do właściwych wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego. Ostrzeżenia będą, podobnie jak do tej pory,  publikowane również poprzez portal „Jakość powietrza” GIOŚ (zarówno poprzez stronę główną jak i podstrony regionalne).

W pracach nad uruchomieniem Alertu RCB przy złej jakości powietrza brali udział eksperci Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Instytutu Ochrony Środowiska - PIB oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Cząsteczki te mogą zawierać np.: związki siarki, azotu, związki organiczne (w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów). Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy nie przekraczającej 10 mikrometrów.

 

Mapa prognozy dla pyłu PM10

 

Stacja pomiarów jakości powietrza GIOŚ (Zielona Góra)

 

Stacja pomiarów jakości powietrza GIOŚ (Gliwice)

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.