Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy GIOŚ a Szkołą Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości.

21 września 2021 r. w budynku Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska podpisano porozumienie pomiędzy GIOŚ, a Szkołą Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości dotyczące współpracy obu jednostek w ramach działalności badawczo-dydaktycznej.

W podpisaniu porozumienia udział wzięli przedstawiciele ministerstw oraz jednostek zaangażowanych we współpracę:

  • Jacek Ozdoba, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
  • Marcin Romanowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości
  • Michał Mistrzak, p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska
  • gen. dr Marcin Strzelec, Rektor-Komendant Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości

Głównym elementem współpracy będzie powstanie nowego kierunku studiów podyplomowych w zakresie "Ekokryminologii" mieszczących się w obszarze nauk społecznych oraz nauk przyrodniczych i technicznych.

Mianowany w ostatnich dniach na Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michał Mistrzak nie krył zadowolenia z podpisania porozumienia:

„Podjęta inicjatywa jest dalszym krokiem realizacji działań IOŚ w zakresie zwalczania przestępczości środowiskowej. Chcemy działać na wszystkich istniejących płaszczyznach. Zależy nam, abyśmy byli skuteczni zarówno w działalności kontrolnej i karnej, ale również chcemy rozwijać prewencję oraz edukację. Z radością łączymy siły ze Szkołą Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości i wspólnie dążymy do uruchomienia nowego kierunku studiów, unikatowego w ofercie uczelni wyższych, jakim jest Kryminologia. Kierunek, który połączy w swoim programie zarówno przedmioty z zakresu ochrony środowiska jak i szeroko pojętego prawa karnego oraz dyscyplin pokrewnych z prawem karnym takich jak kryminalistyka i kryminologia.”

Studia te będą dedykowane m.in. przedstawicielom służb i inspekcji współdziałających w zakresie zwalczania przestępczości środowiskowej, jak i będą umożliwiały poszerzenie wiedzy IOŚ.

Po podpisaniu dokumentów, zorganizowana została konferencja prasowa, podczas której wypowiedzieli się inicjatorzy zawarcia porozumienia:

To jest bardzo ważna chwila dla nas wszystkich, ponieważ jesteśmy w przededniu największej od lat 90’ nowelizacji Kodeksu Karnego i Kodeksu Wykroczeń, modernizacji Inspekcji Ochrony Środowiska po to, aby jeszcze skuteczniej walczyć z przestępczością środowiskową. Dobra kadra jest możliwa tylko wtedy, kiedy jest edukacja, a ta edukacja jest możliwa dzięki takim porozumieniom jak to dzisiejsze. Dobra kadra i fachowcy z GIOŚ będą współpracować dydaktycznie w celu kształcenia studentów, którzy mam nadzieję zasilą administrację. – podkreślił Sekretarz Stanu Jacek Ozdoba.

Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości to instytucja, która powstała właśnie po to, aby tworzyć tego typu projekty i rozwiązania stale poszerzając portfolio innowacyjnych projektów badawczych oraz edukacyjnych. To jest właśnie to działanie, które jest przyszłością. My staramy nie odpowiadać na te wyzwania, z którymi mierzymy się już teraz, ale właśnie patrzymy się w przyszłe wyzwania, a takim będzie walka z przestępczością środowiskową” – zaznaczył Podsekretarz Stanu Marcin Romanowski

 

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.