Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W wyniku działań własnych, stosując metody analityczne oraz nowoczesne urządzenia techniczne, Inspektorzy ds. interwencyjnych z Wydziału Interwencyjno-Operacyjnego Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ zebrali materiał uprawdopodabniający popełnienie przestępstwa z art. 183 Kodeksu karnego, polegający na nielegalnym deponowaniu odpadów na terenie Zakładu Górniczego Makówiec Duży (województwo mazowieckie).

Na podstawie zebranego materiału podjęto niezwłoczną współpracę z Inspektorami ds. interwencyjnych z WIOŚ w Warszawie oraz funkcjonariuszami Policji z KPP w Mińsku Mazowieckim, czego efektem było zatrzymanie sprawców czynu w momencie rozładowywania odpadów w miejscu nielegalnego deponowania.

Na terenie zakładu, około godziny 4:30, ujawniono samochód ciężarowy, który w sposób nielegalny dowoził do wyrobiska poeksploatacyjnego zmielone odpady tworzyw sztucznych, przykryte warstwą gruzu budowlanego. Na miejscu zastano również operatora koparki, dokonującego nielegalnego zakopywania przywiezionych odpadów.

Kierowca nie posiadał wymaganych dokumentów potwierdzających transport odpadów, a samochód nie był oznakowany tablicą z napisem ODPADY. W systemie BDO nie stwierdzono sporządzenia karty przekazania odpadu.

Obecnie prowadzone są czynności, które mają na celu ustalenie źródła przekazywanych odpadów, a Inspektorzy WIOŚ w Warszawie Delegatura w Mińsku Mazowieckim rozpoczną kontrolę interwencyjną. Następnie podjęte zostaną kroki w celu wszczęcia postępowania z art. 26 ustawy o odpadach oraz zostanie poinformowany Wyższy Urząd Górniczy.

Niezależnie od działań administracyjnych prowadzone są dalsze czynności przez funkcjonariuszy policji związane z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 183 kodeksu karnego, zgodnie z którego obecnym brzemieniem sprawcom dopuszczającym się nielegalnego postępowania z odpadami grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.