Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypada w Polsce na dzień 2 maja. Święto, które po raz pierwszy obchodzono w 2004 roku, ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm RP 20 lutego 2004 roku ustawą o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.
Ustawa określa, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony. Na prostokątnych flagach układa się je w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. Górny pas jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.

Polskim godłem jest wizerunek białego orła w koronie w czerwonym polu, a hymnem narodowym jest Mazurek Dąbrowskiego. 2 maja jest także obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za granicą.

Poniżej do pobrania specjalnie publikacja specjalnie przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i administracji, w której możemy zapoznać się z zasadami prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem.

Publikacja opisuje różnice między flagą a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych.

Miniprzewodnik Biało-Czerwona

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.