Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

 

18 stycznia odbyło się oficjalne otwarcie Krajowego Laboratorium Referencyjnego do spraw jakości wód powierzchniowych. Zadaniem nowej jednostki GIOŚ będzie zapewnienie nadzoru nad jakością badań i analiz w zakresie wód powierzchniowych.

Ostatnie lata, to dla Inspekcji czas dynamicznych zmian. Reforma wprowadzona ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw, poszerzyła zakres uprawnień i instrumentów sankcyjnych oraz pozwoliła na wzmocnienie kadrowe i finansowe organów Inspekcji.

Jednym z kluczowych elementów reformy było ujednolicenie oraz zwiększenie niezawodności systemu badań i pomiarów realizowanych na rzecz monitoringu środowiska. W tym celu przeniesiono realizację zadań sieci pomiarowych oraz bazy laboratoryjnej z poziomu wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska na poziom Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Ponadto, obok Krajowego Laboratorium Referencyjnego do spraw jakości powietrza atmosferycznego, podjęto decyzję o utworzeniu Krajowego Laboratorium Referencyjnego do spraw jakości wód powierzchniowych, którego podstawowym zadaniem będzie zapewnienie nadzoru nad jakością badań i analiz w zakresie wód powierzchniowych wykonywanych przez Centralne Laboratorium Badawcze oraz inne podmioty prowadzące badania monitoringowe, w szczególności poprzez:

  • prowadzenie badań i oznaczeń próbek biologicznych, wody i osadów,
  • tworzenie, weryfikację i aktualizację przewodników i wytycznych do wykonywania badań biologicznych,
  • organizowanie porównań międzylaboratoryjnych i badań biegłości,
  • ujednolicanie metod i procedur badawczych,
  • wdrażanie nowych metodyk badawczych.

Z uwagi na fachowe zaplecze kadrowe i nowoczesne wyposażenie pracowni, a także położenie geograficzne pozwalające na łatwy dostęp do różnego rodzaju wód powierzchniowych, siedzibę nowego Krajowego Laboratorium Referencyjnego do spraw jakości wód powierzchniowych zlokalizowano w Giżycku.

W uroczystości otwarcia nowego Laboratorium wzięli udział m.in.:

  • Jacek Ozdoba, Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
  • Marek Chibowski, Główny Inspektor Ochrony Środowiska
  • Joanna Kazanowska, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Olsztynie

Nowe Laboratorium to kolejny element, który składa się na system ochrony środowiska w Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.