Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W dniu dzisiejszym występują wysokie stężenia pyłów na obszarze województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, wschodniej części mazowieckiego i lubelskiego.

 

Rys. 1. Prezentacja bieżących danych pomiarowych. Źródło: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current

 

Przyczyną wysokich stężeń pyłów jest napływ transgraniczny zanieczyszczeń nad obszar Polski z kierunku wschodniego, spowodowany najprawdopodobniej pożarami lasów lub/i unoszeniem pyłu z obszarów stepowych  za wschodnią granicą Polski.

Rys. 2. Lokalizacja występowania pożarów. Źródło: https://breezometer.com/products/fires-api

 

Dodatkowo warunki meteorologiczne (prędkość i kierunek wiatru) sprzyjają napływowi zanieczyszczonych mas powietrza ze wschodu, co może skutkować dalszym wzrostem stężeń zanieczyszczeń pyłowych  i objęciem swym zasięgiem większej części kraju w kolejnych godzinach.

Rys. 3. Rzut animacji prezentujacej kierunek wiatru oraz występowanie opadu deszczu. Żródło: https://meteo.imgw.pl/dyn/#group=nwp&param=ra-0-sfc&model=alaro4k0

 

Rys.4. Rzut animacji prędkości i kierunku wiatru. Źródło: https://meteo.imgw.pl/dyn/#group=nwp&param=gust-10-agl&model=alaro4k0

 

Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza wraz z informacjami zdrowotnymi są dostępne na portalu „Jakość powietrza” (http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current) oraz poprzez aplikację mobilną „Jakość powietrza w Polsce”.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.