Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Inspektorzy Ochrony Środowiska wzięli udział w akcji Policji i Straży Granicznej wymierzonej przeciwko przestępczości związanej z paserstwem samochodowym. Rolą inspektorów było ustalenie czy w tzw. „dziuplach” nie dochodziło do łamania przepisów o ochronie środowiska.

W trwającej pięć dni akcji wzięło udział ponad 200 policjantów stołecznego garnizonu, 21 biegłych i specjalistów ze Straży Granicznej, 4 funkcjonariuszy z policyjnych laboratoriów kryminalistycznych oraz 27 inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

W związku z podejrzeniem prowadzenia handlu kradzionymi samochodami, skontrolowano ponad 70 adresów m.in. na terenie powiatów: wyszkowskiego, węgrowskiego, żyrardowskiego i garwolińskiego.

W sumie zabezpieczono 27 pojazdów skradzionych w Polsce i na terenie Europy, wiele części samochodowych, ponad 3 kg środków odurzających i substancji psychotropowych oraz maszynę do produkcji papierosów.

Naruszenie przepisów o ochronie środowiska

Rolą inspektorów ochrony środowiska było zbadanie czy w miejscach wskazanych przez policję nie dochodziło do łamania przepisów o ochronie środowiska.

Naruszenia przepisów w zakresie nielegalnego postępowania z zebranymi lub wytworzonymi odpadami, w tym zanieczyszczenie gruntu substancjami ropopochodnymi, stwierdzono w 13 miejscach, z 70 skontrolowanych adresów.

- W wyniku wspólnych działań inspektorzy ochrony środowiska ujawnili zbieranie i magazynowanie odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych oraz nielegalne przetwarzanie termiczne wytworzonych w wyniku przestępczej działalności odpadów. Ponadto stwierdzono szereg uchybień formalnych polegających na nieprowadzeniu wymaganej prawem ewidencji i sprawozdawczości dotyczącej gospodarowania odpadami oraz nie uzyskaniu przez kontrolowanych przedsiębiorców wymaganego wpisu do „Bazy danych odpadowych” - relacjonował Naczelnik Wydziału Inspekcji WIOŚ w Warszawie Krzysztof Gołębiewski.

Wobec właścicieli posesji, na których ujawniono nieprawidłowości, będą podjęte czynności administracyjne i karne zgodnie z art. 182 i 183 kk.

Wspomniane sprawy będą prowadzone w jednostkach Policji właściwych terytorialnie dla miejsca ujawnienia skradzionych części i pojazdów.

Więcej o akcji na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie: https://www.wios.warszawa.pl/pl/aktualnosci-i-komunika/aktualnosci/1727,Kolejne-dziuple-samochodowe-rozbite.html

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.