Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska we współpracy z władzami miasta Kędzierzyn-Koźle realizuje projekt badawczy dotyczący jakości powietrza na obszarze miasta.  W dniu 28.05.2020 r. odbyła się wideokonferencja, poświęcona omówieniu realizacji programu badań prowadzonych w ramach projektu. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Pana Pawła Ciećko, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

W spotkaniu udział wziął Pan Janusz Kowalski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Pan Artur Maruszczak, Wiceprezydent Miasta Kędzierzyn Koźle wraz z osobami reprezentującymi Urząd Miasta, Pan Ireneusz Wiśniewski, przewodniczący Rady Miasta Kędzierzyn Koźle, przedstawiciele Komitetu Ochrony Powietrza w Kędzierzynie Koźlu, przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB oraz grono  ekspertów z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Spotkanie prowadziła Pani Barbara Toczko, Zastępca Dyrektora Departamentu Monitoringu Środowiska GIOŚ.

Celem spotkania było omówienie prac wykonanych w ramach projektu. W trakcie wideokonferencji omówiono wyniki oceny jakości powietrza w województwie opolskim za rok 2019, w porównaniu z wynikami oceny za rok 2018, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wyniki tej oceny w odniesieniu do obszaru miasta Kędzierzyn-Koźle. Głównym punktem spotkania było omówienie wyników prac zrealizowanych w ramach projektu w okresie od początku marca do chwili obecnej.  Od 5 marca do 12 maja przy ulicy Szkolnej 3 w Kędzierzynie-Koźlu funkcjonowała dodatkowa stacja pomiarowa, w której prowadzone były pomiary benzenu oraz pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. W ramach spotkania omówione zostały wyniki pomiarów ww. zanieczyszczeń uzyskanych na stacji badawczej (Kędzierzyn-Koźle, ul. Szkolna 3) oraz PMŚ (Kędzierzyn-Koźle, ul. B. Śmiałego), wraz z analizą meteorologiczną z badanego okresu.

Poinformowano również uczestników spotkania, o kontynuowaniu pomiarów za pomocą stacji badawczej w nowej lokalizacji przy ul. W. Broniewskiego 5, na terenie Publicznego Przedszkola nr 10. W nowej lokalizacji pomiary zostały uruchomione w dniu 21 maja br.

Jednocześnie, przedstawiono informację o działaniach kontrolnych w Kędzierzynie-Koźlu oraz gminach ościennych związanych z ochroną powietrza prowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu.

Prezentacje wygłoszone podczas spotkania są dostępne na Portalu Jakości Powietrza pod adresem: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/rwms/publications/card/1241

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.