Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Aktualizacja komunikatu dot. zaprzestania użytkowania instalacji do przetwarzania odpadów zarządzanej przez Remondis Sp. z o.o

9 października 2019 r. WIOŚ w Warszawie podjął czynności kontrolne instalacji do kombinacji odzysku i unieszkodliwiania odpadów zlokalizowanej przy ul. Zawodzie 18 w Warszawie na terenie zakładu zarządzanego przez Remondis sp. z o.o.

Instalacja ta od dłuższego czasu była źródłem odczuwalnej uciążliwości zapachowej, co zostało potwierdzone przez WIOŚ w Warszawie m.in. w wyniku czynności prowadzonych w okresie 26-27.08.2019 r. i za którą przedstawiciel zakładu został ukarany przez Inspektorów Ochrony Środowiska grzywną w postaci mandatu karnego.

W trakcie wykonywania czynności, spółka poinformowała Inspektorów Ochrony Środowiska z WIOŚ w Warszawie, że respektując decyzję Ministra Środowiska uchylającą uprawnienia do prowadzenia przetwarzania odpadów i przekazującą sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, z dniem 18 września 2019 r. zaprzestała użytkowania instalacji do przetwarzania odpadów.

Decyzja Ministra Środowiska została wydana w oparciu o przepisy proceduralne, które wobec wejścia w życie nowych wymagań jakie powinny spełniać podmioty gospodarujące odpadami, zobowiązują organ odwoławczy do uchylenia decyzji organów pierwszej instancji i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. W trakcie ponownego rozpatrzenia sprawy Marszałek Województwa będzie oceniał czy podmiot spełnia nowe, zaostrzone, wymagania w zakresie m. in. ograniczenia uciążliwości odorowych. Dlatego też, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wszystkie otrzymywane interwencje dotyczące uciążliwości zapachowej powodowanej działalnością zakładu zarządzanego przez Remondis sp. z o.o. oraz dokumentację dotyczącą działań własnych w tym obszarze przekazywał na bieżąco do wykorzystania służbowego przez Ministra Środowiska oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego. W uzasadnieniu ww. decyzji Minister Środowiska przywołał  przekazaną przez MWIOŚ dokumentację związaną z uciążliwością ze strony Remondis sp. z o.o.

Wstrzymana instalacja przetwarzała, w ramach zawartych umów z samorządami, m. in. odpady odebrane z dzielnic m. st. Warszawy, tj.: Wilanowa, Ursynowa, Śródmieścia, Woli i Bemowa. Spółka bezpośrednio po zakończeniu użytkowania instalacji wypowiedziała umowy na zagospodarowanie odpadów odebranych z terenów Woli, Bemowa i Śródmieścia. Pozostałe odpady pochodzące z Wilanowa i Ursynowa obecnie są przeładowywane na terenie zakładu przy ul. Zawodzie 18i transportowane są do dalszego zagospodarowania w innych instalacjach na terenie województwa mazowieckiego, a także poza nim.

Zaprzestanie działalności tej instalacji może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami na terenie Warszawy, za którego organizację i bezpieczeństwo (w tym za zapewnienie płynności w odbiorze i zagospodarowaniu odpadów wytwarzanych na terenie Warszawy) odpowiada Prezydent Miasta.

Obecnie trwają dalsze działania kontrolne mające na celu zweryfikowanie m. in. sposobu postępowania z odpadami komunalnymi po zaprzestaniu użytkowania instalacji.

Źródło: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.