Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

W Poczdamie odbyły się warsztaty poświęcone zwalczaniu transgranicznej przestępczości związanej z odpadami. Przedstawiciele administracji Polski i Niemiec, policji i organów ścigania obu krajów, pracowali nad podniesieniem skuteczności współpracy w regionie przygranicznym.

Warsztaty otworzył Minister Rozwoju Wsi, Środowiska i Rolnictwa Kraju Związkowego Brandenburgii Jörg Vogelsänger, a ze strony polskiej Paweł Ciećko Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

W trakcie warsztatów zapoznano się z zakresem i sposobem działania organów zajmujących się kontrolą transgranicznego przemieszczania odpadów w Polsce i Niemczach. Przedstawiono doświadczenia, problemy i osiągnięcia w ściganiu przestępstw przeciwko środowisku prowadzonych przez organy ścigania obu stron. Uczestnicy pracowali w grupach, które zajmowały się  nieprawidłowościami w dokumentach przewozu odpadów i ich wpływie na procedurę przemieszczania, przygotowania wspólnej kontroli przewozu odpadów na miejscu, możliwości poprawy współpracy transgranicznej organów ścigania, a także  rewizji przepisów UE dot. przemieszczania odpadów i likwidacji przeszkód przy zwalczaniu nielegalnych przemieszczeń.

Rezultatem były propozycje przyszłych wspólnych działań takie jak przygotowanie materiałów informacyjnych dla przedsiębiorców zajmujących się przemieszczaniem odpadów czy organizowanie wspólnych kontroli transportów odpadów w obu państwach na terenach przygranicznych. Strona niemiecka zadeklarowała, że położy większy nacisk na kontrolę faktycznego  składu odpadów przemieszczanych do Polski.

W odniesieniu do rewizji przepisów rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 w sprawie przemieszczania odpadów nie zidentyfikowano konkretnych barier w jego zapisach, które jednoznacznie uniemożliwiałyby jego egzekwowanie. Uczestnicy zwrócili natomiast uwagę na konieczność szkoleń wykwalifikowanych kadr, finansowych i informacyjnych, które wzmocniłyby działania poszczególnych organów w skutecznym zwalczaniu nielegalnych praktyk w zakresie przemieszczania.

Problemem wskazywanym przez służby jest egzekwowanie zwrotu odpadów i ich zagospodarowania w przypadku, gdy za nielegalne przemieszczanie  odpowiada obywatel innego kraju lub podmiot mający zarejestrowaną działalność na terytorium innego kraju.

Strona niemiecka bardzo wysoko oceniła wprowadzone przez Polskę zmiany w ustawach o Inspekcji Ochrony Środowiska i o odpadach, które dają już wymierne efekty w zakresie zwalczania nielegalnych praktyk w gospodarowaniu odpadami.

Ze strony polskiej wzięli udział  przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Komendy Głównej Policji oraz przedstawiciele organów zajmujących się zadaniami w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów z województw graniczących z Brandenburgią - zachodniopomorskiego i lubuskiego tj. wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Granicznej, Urzędów Celno-Skarbowych, Prokuratury i Policji. Stronę niemiecką również reprezentowali przedstawiciele instytucji zajmujących się tematyką nielegalnego przewozu odpadów w tym Krajowego Urzędu Kryminalnego w Brandenburgii, BAG i Spółki ds. odpadów specjalnych Sonderabfallgesellschaft Brandenburgia - zajmującej się m.in. zadaniami w zakresie zwrotu nielegalnie przemieszczanych odpadów z Niemiec.

Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu Komisji Europejskiej TAIEX-EIR PEER 2 PEER, służącemu jako praktyczne narzędzie, ułatwiające wymianę pomiędzy organami ochrony środowiska w krajach członkowskich.

 

 

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.