Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Coraz większa skuteczność Inspekcji w wykrywaniu nielegalnego importu odpadów. IOŚ ujawniła przemyt do Polski ponad 14 tys. ton nielegalnych odpadów w ubiegłym roku. Wśród nich najwięcej pochodziło z Niemiec, aż 31 transportów.

Rok wcześniej inspektorzy zatrzymali 39 prób przywozu nielegalnych odpadów, łącznie ponad 4 tys. ton.  W porównaniu z rokiem 2016 inspekcja znacząco poprawiła wykrywanie  tego typu przestępstw, a w statystyce widzimy duży wzrost liczby ujawnionych nielegalnych odpadów z 307,8 ton w roku 2016 do 4 404,4 ton w 2017 i 14 336 ton w 2018 roku.

W przypadku stwierdzenia nielegalnego transgranicznego przemieszczania odpadów, podejmowane są działania określone w art. 24 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1013/2006 z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów. Po zatrzymaniu nielegalnego transportu w Polsce, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska nakazuje cofnięcie nielegalnych odpadów do kraju wysyłki.

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.