Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Do Polski nie można importować odpadów komunalnych i niebezpiecznych, przeznaczonych do unieszkodliwiania. GIOŚ nie wydaje zgód na import tego typu, chroniąc rynek krajowy. Każdy kto próbuje wwozić odpady komunalne popełnia przestępstwo.  Nielegalne transgraniczne przemieszczanie odpadów jest działalnością zorganizowanych grup przestępczych. Proceder ten dotyczy zarówno Polski jak i innych krajów w Europie i na świecie. Podejrzewa się, że uzyskiwane dochody mogą plasować ten proceder tuż za handlem narkotykami i ludźmi.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska szkoli służby, których zadaniem jest walka z przestępczością zorganizowaną. Po roku 2017, gdy nasiliły się próby nielegalnego przywozu do Polski odpadów pochodzenia komunalnego, Prokuratura, Policja oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zintensyfikowały swoje działania. Obecnie na polskich drogach są stałe patrole IOŚ z policją lub ITD, które kontrolują ciężarówki. Kierowca, który przewozi odpady bez wymaganej dokumentacji i nie potrafi podać dokąd wiezie ładunek, musi spodziewać się kary do 100. tys. zł. Dochodzenia w sprawach związanych z nielegalnym przemieszczaniem odpadów są prowadzone w całej Polsce i pojawiły się już pierwsze wyniki w postaci aresztowań podejrzanych osób. W ubiegłym roku IOŚ ujawniła 53 przypadki nielegalnego przywozu odpadów do Polski, na łączną masę ponad 14 tys. ton. Kto nielegalnie przywozi odpady popełnia przestępstwo przeciwko środowisku i podlega karze od 3 m- cy do 5 - ciu lat pozbawienia wolności.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.