Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Komunikat GIOŚ z dnia 02. 07. 2019 r. w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce

W dniu 1 lipca 2019 r. w południowej Polsce stężenia ozonu (O3) przekroczyły poziom informowania wynoszący 180 µg/m³. Najwyższe stężenia wystąpiły w Legnicy w woj. dolnośląskim (189,3 µg/m³ o godz. 16:00)  oraz w miejscowości Ponik na skraju Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd w woj. śląskim (stacja pomiarowa Złoty Potok, 189 µg/m³ o godz. 14:00). Nieznaczne przekroczenia poziomu informowania wystąpiły również w Mielcu w woj. podkarpackim (o godz. 15:00 i 17:00 stężenie wyniosło odpowiednio 182,2 µg/m³ i 180,7 µg/m³), w Tarnowie w woj. małopolskim, gdzie o godz. 16:00 stężenie wyniosło 181,2 µg/m³, oraz w miejscowości Połaniec w woj. świętokrzyskim (183,3 µg/m³ o godz. 17:00).

Obserwowane wysokie stężenia ozonu w powietrzu wynikały z obecnych nad Polską zwrotnikowych mas powietrza napływających południowo-zachodniej Europy. Obecnie sytuacja ulega zmianie, napływające z północy powietrze polarnomorskie przynosi ochłodzenie nad obszar całego kraju. We wtorek temperatura maksymalna kształtuje się w granicach od 17°C na wybrzeżu, przez 21°C w centrum, do 25 °C na krańcach południowo-wschodnich, tam możliwe są również burze. Na pozostałym obszarze Polski występuje małe i umiarkowane zachmurzenie. W środę podobnie, prognozowane temperatury wynoszą od 16°C nad morzem do 22°C na południu kraju, zachmurzenie małe i umiarkowane, możliwe również burze (źródło: IMGW-PIB). W dniu 2 lipca br. przelotne deszcze oraz nieco niższa temperatura powietrza powinny wpłynąć na obniżenie stężenia ozonu w powietrzu na obszarze większości kraju. Na południowym-wschodzie mogą ponownie wystąpić wyższe stężenia ozonu, jednak nie powinny one przekroczyć poziomu informowania (180 µg/m³). Szczegółowe informacje o prognozowanym zanieczyszczeniu powietrza ozonem na dzień dzisiejszy i dwa kolejne dni są dostępne na portalu „Jakość Powietrza” pod adresem http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution

Wysokie stężenia ozonu mogą wpływać negatywnie na stan zdrowia, a szczególnie narażone są osoby starsze, małe dzieci oraz astmatycy. Osoby z grup wrażliwych powinny unikać dłuższych wyjść na zewnątrz, pozostałe osoby powinny je ograniczyć.

Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza wraz z informacjami zdrowotnymi są dostępne na portalu „Jakość powietrza” (http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current) oraz poprzez aplikację mobilną „Jakość powietrza w Polsce”.

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.