Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Komunikat GIOŚ z dnia 27. 06. 2019 r. w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce

W dniu 26 czerwca 2019 r. w południowo-zachodniej części kraju wystąpiły wysokie stężenia ozonu (O3). W województwie lubuskim, w  miejscowościach Sulęcin i Smolary Bytnickie, o godzinie 15:00 stężenia ozonu przekroczyły poziom informowania wynoszący 180 µg/m³ i wyniosły odpowiednio 196,6 µg/m³ i 189,8 µg/m³. O godz. 16:00 przekroczenie wystąpiło również w Żarach (185,7 µg/m3). W województwie dolnośląskim przekroczenie poziomu informowania o godz. 16:00 wystąpiło w Legnicy (191 µg/m3), a o godz. 17:00 w Jeleniej Górze (182,1 µg/m3). O godz. 17:00 przekroczenie wystąpiło również w Kielcach w województwie świętokrzyskim  (185 µg/m³).

Obserwowane wysokie stężenia ozonu w powietrzu były efektem napływu z południowo-zachodniej Europy mocno rozgrzanej zwrotnikowej masy powietrza, przy jednoczesnym dużym nasłonecznieniu.

Wysokie stężenia ozonu mogą wpływać negatywnie na stan zdrowia, a szczególnie narażone są osoby starsze, małe dzieci oraz astmatycy. W okresie występowania wysokich stężeń ozonu osoby z grup wrażliwych powinny unikać dłuższych wyjść na zewnątrz, pozostałe osoby powinny je ograniczyć.

W nocy z 26 na 27 czerwca w efekcie napływu nad Polskę z kierunku północno-zachodniego chłodnego frontu atmosferycznego rozpoczął się proces dynamicznej wymiany mas powietrza. 26 i 27 czerwca napływ wychłodzonego powietrza z północnej części Europy spowodował obniżenie temperatury (od 22°C w północnej części kraju do 27°C na południowym wschodzie w czwartek, oraz od 18°C nad morzem do 26°C na zachodzie w piątek (źródło: IMiGW-PIB). Przelotne deszcze i niższa temperatura, jak i dosyć silny wiatr powinny nieco obniżyć stężenia ozonu w powietrzu. Obecnie, podwyższone stężenia ozonu (ale nie przekraczające poziomu informowania) obserwowane są w południowo wschodniej części kraju. Stężenia ozonu będą się tam obniżać wraz ze spodziewanym spadkiem temperatury powietrza. Ponowne wysokie temperatury powietrza, jak i spadek prędkości wiatru spodziewane są w sobotę (29 czerwca br.), wówczas stężenie ozonu w powietrzu może ponownie wzrosnąć. Szczegółowe informacje o prognozowanym zanieczyszczeniu powietrza ozonem na dzień dzisiejszy i dwa kolejne dni są dostępne na portalu „Jakość Powietrza” pod adresem http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/airPollution

Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza wraz z informacjami zdrowotnymi są dostępne na portalu „Jakość powietrza” (http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current) oraz poprzez aplikację mobilną „Jakość powietrza w Polsce”.

 

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.