Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

25 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem.

Historia tego dnia sięga 1996 roku, kiedy to został on ustanowiony przez Ligę Niedosłyszących (obecnie: The Center for Hearing and Communication (CHC)). W Polsce obchody Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem zapoczątkowało Towarzystwo Higieny Akustycznej w 2000 roku.

Na co dzień mamy do czynienia z powszechną obecnością hałasu. Występuje on zwłaszcza w dużych miastach, gdzie istnieje wiele tras komunikacyjnych, sklepów, obiektów przemysłowych i usługowych, co tworzy złożone tło akustyczne, którego często nie jesteśmy świadomi. W Europie, w tym w Polsce, najbardziej powszechny jest hałas komunikacyjny.

Nadmierny hałas może prowadzić do rozdrażnienia, powodować stres, zakłócać sen i wypoczynek, a także być przyczyną chorób układu krążenia. Hałas w środowisku powoduje rocznie około 16 600 przypadków przedwczesnej śmierci w Europie. Szacuje się, że narażonych na nadmierny hałas jest prawie 32 miliony dorosłych osób, a ponad 13 milionów dorosłych cierpi na zaburzenia snu. Według Światowej Organizacji Zdrowia hałas jest drugą najważniejszą przyczyną środowiskową złego stanu zdrowia.

W związku z wciąż rosnącym problemem hałasu Komisja Europejska w 2002 roku ustanowiła dyrektywę odnoszącą się do oceny i zarządzania poziomem hałasu w środowisku. Dyrektywa 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 czerwca 2002 r. ma na celu zapobieganie lub zmniejszanie szkodliwych skutków narażenia na działanie hałasu. W tym celu dla największych miast oraz przy największych trasach komunikacyjnych i lotniskach wykonuje się strategiczne mapy hałasu - na których można sprawdzić, gdzie występuje hałas. Na podstawie map akustycznych opracowywane są programy ochrony środowiska przed hałasem, w których projektuje się strategię eliminowania hałasu np. budując ekrany akustyczne lub stosując specjalne nawierzchnie drogowe zmniejszające emisję hałasu.

W ramach Państwowego Monitoringu Środowiska funkcjonuje podsystem monitoringu hałasu, którego celem jest zapewnienie informacji dla potrzeb ochrony środowiska przed hałasem. W ramach tego podsystemu wykonywane i zbierane są pomiary hałasu z całego kraju. Na podstawie tych pomiarów i map akustycznych wykonuje się oceny stanu środowiska w kontekście zanieczyszczenia hałasem, tak aby odpowiednie podmioty lub organy mogły podjąć działania mające na celu poprawę stanu klimatu akustycznego.

Powyższe działania realizowane są w szczególności poprzez instrumenty planowania przestrzennego oraz instrumenty ochrony środowiska takie jak mapy akustyczne i programy ochrony przed hałasem oraz rozwiązania techniczne ukierunkowane na źródła lub minimalizujące oddziaływanie.

 

Zapraszamy do obejrzenia stron internetowych:

http://www.gios.gov.pl/pl/stan-srodowiska/monitoring-halasu

https://www.eea.europa.eu/themes/human/noise/noise-fact-sheets/noise-country-fact-sheets-2018/poland

http://noise.eea.europa.eu/

https://www.eea.europa.eu/data-and-maps/data/data-on-noise-exposure-6

oraz filmu wyprodukowanego przez EAA (Europejskie Stowarzyszenie Akustyczne) “Sounds of my place”:

https://www.youtube.com/watch?v=-TWHL3nHQ7s

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.