Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Komunikat GIOŚ z dnia 23.04.2019 r. w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce

Obecnie (dane z godziny 14) wysokie stężenie pyłu zawieszonego PM10 występuje w północnej i środkowej części kraju. Miejscowości o najwyższych stężeniach pyłu PM10 to m.in. Piła - 640 µg/m³, Gajew - 308 µg/m³, Gdynia – 276 µg/m³, Toruń – 264 µg/m³, Koszalin – 255 µg/m³, Malbork - 234 µg/m³, Bydgoszcz – 232 µg/m³, Szczecin – 230 µg/m³, Ostróda - 225 µg/m³, Borówiec – 223 µg/m³ i Sulęcin – 208 µg/m³.

Wartości godzinnych nie należy bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego a nie jednogodzinnego.

Silne wiatry z południowego wschodu o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 85 km/h powodują, z powodu długotrwałej suszy, wtórny unos pyłu z pól uprawnych i innych otwartych terenów. Równocześnie wysokie stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu, może być dodatkowo spowodowane napływem pyłu znad Sahary (pochodzenia naturalnego).  

Według komunikatu IMGW-PIB „sprzyja temu cyrkulacja atmosferyczna: rozległy wyż nad Europy Wschodniej i rozległy niż nad Europą Zachodnią. Oba te układy kierują ku nam z południa masy powietrza wypełnione pyłem znad afrykańskiej pustyni. Duża różnica ciśnienia między wspomnianymi układami spowoduje, że napływ powietrza z południa będzie silny, dodatkowo przyczyni się do silnego i porywistego (w porywach do 70 km/h) wiatru”. Towarzyszy temu zjawisku wysoka temperatura powietrza (środa 24°C, czwartek 25°C, piątek 27°C).

Epizody wysokich stężeń pyłu mineralnego przenoszonego znad Sahary, określane jako wtargnięcia pyłu z Sahary (Afryki) – ang. Saharan (African) dust outbreaks – charakteryzują się dużą zmiennością sezonową. W Europie wtargnięcia pyłu z Sahary zazwyczaj obejmują swoim zasięgiem basen Morza Śródziemnego, natomiast do centralnej i północnej części kontynentu, w tym także do Polski, docierają najwyżej kilka razy w roku. Większość epizodów jest rejestrowana późną wiosną, latem lub wczesną jesienią i zwykle nie trwają one dłużej niż kilka dni.

Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza wraz z informacjami zdrowotnymi są dostępne na portalu „Jakość powietrza” (http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current) oraz poprzez aplikację mobilną „Jakość powietrza w Polsce”.

Komunikat IMGW-PIB: http://www.pogodynka.pl/wiadomosci/aktualnosci/23042019-komunikat-imgw-pib-pyl-znad-sahary-1275 .

Więcej informacji na temat pyłu można znaleźć m.in. w opracowaniu "Pyły drobne w atmosferze. Kompendium wiedzy o zanieczyszczeniu powietrza pyłem zawieszonym w Polsce." dostępnym na portalu jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.