Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Inspekcja Ochrony Środowiska wstrzymała działalność zakładu przetwórstwa owoców w Górze Kalwarii


Wstrzymanie dotyczyło odprowadzania ścieków przemysłowych do środowiska z instalacji oczyszczalni ścieków.

Dzięki nowym uprawnieniom wynikającym ze znowelizowanej w lipcu ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska 10 grudnia 2018 roku wstrzymano działalność jednego z zakładów przetwórstwa owoców w województwie mazowieckim, w zakresie wprowadzania ścieków o stężeniach wielokrotnie przekraczających dopuszczalne normy do środowiska wodnego.

Po uzyskaniu telefonicznej informacji o podejrzeniu odprowadzania do środowiska nieoczyszczonych ścieków, inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie (Delegatury w Radomiu) przeprowadzili niezapowiedzianą kontrolę zakładu przetwórstwa owoców w Górze Kalwarii. W toku kontroli funkcjonującej w zakładzie oczyszczalni ścieków oraz oględzin rowu melioracyjnego i rzeki Małej, do której docelowo odprowadzane są ścieki z zakładu, ustalono że ścieki nie są dostatecznie oczyszczane.

Szybka analiza laboratoryjna próbek ścieków pobranych z wylotu kolektora oczyszczalni oraz próbek wody pobranych z rowu melioracyjnego i z rzeki Małej potwierdziły pogorszenie stanu środowiska wodnego. Wyniki badań ścieków wykazały znaczne przekroczenia we wskaźnikach fizykochemicznych, w stosunku do wartości dopuszczalnych określonych w obowiązującym pozwoleniu wodnoprawnym.

Uzyskane wyniki badań dały podstawę do wydania w trakcie kontroli decyzji wstrzymującej działalność w zakresie stwarzającym zagrożenie zdrowia lub życia ludzi albo zagrożenie zniszczenia środowiska. Celem wydanej decyzji było zapobieżenie dalszemu pogorszeniu stanu środowiska, w szczególności w zakresie jakości wód bezpośredniego odbiornika oraz rzeki Małej i jej ekosystemów.

 

W świetle znowelizowanych przepisów ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska, wydana decyzja podlegała natychmiastowemu wykonaniu.

Zakład wstrzymał produkcję, zaprzestając tym samym odprowadzania ścieków przemysłowych do środowiska.

To kolejne skuteczne wstrzymanie przez Inspekcję działalności negatywnie oddziaływującej na środowisko.

 

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.