Zapraszamy na nową stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
www.gov.pl/web/gios

Banner z napisem Badania Odry

Brak przestrzegania prawa w zakresie gospodarowania odpadami

skutkuje surowymi sankcjami  !!!!

 

W wyniku efektywnej współpracy Inspekcji Ochrony Środowiska (IOŚ) z organami ścigania udało się doprowadzić do surowego ukarania firmy działającej na terenie miejscowości Kłopotów, gmina Lubin, woj. dolnośląskie. Prowadziła ona działalność w zakresie gospodarowania odpadami, w tym niebezpiecznymi, z naruszeniem przepisów prawa, co powodowało zagrożenie dla środowiska.

Stwierdzając naruszenie prawa w znacznym zakresie, Sąd Rejonowy w Lubinie wymierzył - dwóm osobom z kierownictwa firm działających na terenie nieruchomości w Kłopotowie, gmina Lubin - kary pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz kary grzywny za czyn z art. 183§1 Kodeksu karnego. Ponadto orzeczono wobec oskarżonych zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie gospodarowania odpadami i zajmowania stanowisk kierowniczych w spółkach osobowych lub kapitałowych.

Po wniesionej apelacji, Sąd Okręgowy w Legnicy zwiększył wymiar kary. Wyrok jest już prawomocny. Sąd orzekł również o podaniu wyroku do publicznej wiadomości w lokalnej prasie oraz w portalach internetowych: e-odpady.pl, portalsamorzadowy.pl, samorzad.pap.pl, miedziowe.pl, portalkomunalny.pl.

 

Linki do treści wyroku:

 

Należy podkreślić, że kontrole Inspekcji Ochrony Środowiska oprócz zbierania odpadów z rynku krajowego i niewłaściwego postępowania z nimi, również ujawniły w 2017 roku przypadki nielegalnego przywozu mieszaniny odpadów i odpadów pochodzenia komunalnego do Kłopotowa z zagranicy. Ponadto na terenie firmy w Kłopotowie, na przestrzeni ostatnich trzech lat miało miejsce pięć pożarów, przy czym największy pożar miał miejsce w sierpniu 2017r.

Wynikiem działań Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, w oparciu o przepisy rozporządzenia 1013/2006/WE w sprawie przemieszczania odpadów, był zwrot do Niemiec trzech transportów odpadów w 2017 i 2018 roku.

 

 

 

Początek strony

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.